19 دی ، 1401فتحیه شهری است که تاریخ و طبیعتش هر دو به یک اندازه باشکوه اند و هردو نقش به سزایی در جذب گردشگر به این شهر ایفا می کنند. مردم فتحیه به مهمان نوازی و خونگرمی شهرت دارند و این خود دلیلی برای بین المللی شدن این شهر توریستی شده است.
شهر فتحیه مقصد منتخب شهروندان انگلیسی در ترکیه است تا جایی که سالیانه نزدیک به یک میلیون گردشگر انگلیسی به این شهر سفر می کنند. فتحیه تنها شهری دردنیاست که می توان مقبره و تابوت های سنگی قبل از میلاد مسیح را در خیابان های آن مشاهده کرد و به تاریخ کهنش پی برد. شاید این ها دلایلی باشند که روزنامه های نامدار تایمز و گاردین در سال ۲۰۰۷ میلادی شهر فتحیه را «بهترین مقصد گردشگری جهان» معرفی کنند.

shabaviizzzz


درباره فتحیه
تاریخ شهر فتحیه که زمانی تحت سلطه امپراتوری ایران بوده است به حدود پانصد سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. اگر چه فتحیه در طول تاریخ با زلزله های زیادی به شدت آسیب دید اما هنوز بناهای تاریخی چند هزارساله در این شهر خودنمایی می کنند.
طبیعت زیبا، سواحل بی نظیر، مردم خونگرم و ارزان تر بودن هزینه اقامت در این شهر نسبت به دیگر شهرهای توریستی ترکیه باعث رونق روز افزون این شهر شده است. این خود باعث این شده که نه تنها گردشگران برای تعطیلات به این شهر افسانه ای بیایند بلکه مقدار زیادی از ملک های فتحیه توسط افراد خارجی خریداری شده است.
شهر فتحیه به سرزندگی و زندگی شبانه نیز معروف است، گویی که این شهر تاریخی هرگز قصد خوابیدن ندارد و شبانه روز خود را وقف پذیرایی از مهمانان دور و نزدیک خود کرده است.
fetihe4


در چه فصلی؟
فتحیه آب و هوای مدیترانه ای دارد. تابستان های فتحیه گرم و معمولاً بدون باد و باران است. هرچند که به دلیل ساحلی بودن، فصل تابستان شلوغ ترین زمان سفر به این شهر است.
زمستان های فتحیه نسبتاً سرد است و در شب گاهی به ۴ درجه سانتی گراد نیز می رسد. ماه های ژانویه و فوریه بارانی ترین ماه های فتحیه است.
بهترین زمان سفر به فتحیه، ماه های می و ژوئن یا سپتامبر و اکتبر است که هوا دلپذیر و مطبوع است و امکان لذت بردن از طبیعت بی نظیر این منطقه آسان تر است.

جشنواره ها و رویدادها
1.    جشنواره بین المللی فرهنگ و هنر فتحیه (Fethiye International Culture and Art Days): این جشنواره که معمولا در ماه می برگزار می شود محل گردهمایی هنرمندان ترکیه برای معرفی هر چه بهتر فرهنگ و هنر ترکیه به گردشگران خارجی است. این جشنواره، بازدیدکنندگان زیادی به خصوص از اروپا را به خود جذب می کند.
2.    جشنواره موسیقی بین المللی فتحیه (International Fethiye World Music Festival): این جشنواره که هر ساله در ماه می برگزار می شود، هنرمندان موسیقی را از سراسر جهان به این شهر دعوت می کند تا چند روز به یادماندنی را در ذهن گردشگران این شهر رؤیایی حک کند. این جشنواره از مهم ترین جشنواره های موسیقی در ترکیه به حساب می آید.


دیدنی ها
1.    مقبره آمیتاس (Tomb of Amyntas)؛ ۲٫ تنگه ساکلیکنت (Saklikent)؛ ۳٫ تابوت های سنگی (Sarcophagi)؛ ۴٫ موزه فتحیه (Fethiye Museurn)؛ ۵٫ شهر باستانی تلوس (Tlos)؛ ۶٫ منطقه کادیاندا (Kadyanda)؛ ۷٫ شهر باستانی پینارا (Pinara Antique City)؛ ۸٫ برج آف (Af Tower)؛ ۹٫ منطقه کیبیرا (kibyra)
خوردنی ها
1.    اسکندر کباب (Iskender Kebap)؛ ۲٫ باقلوا (Baklava)؛ ۳٫ کوفته (Kofte)؛ ۴٫ چای ترکی (Cay)؛ ۵٫ قهوه ترک (Turk Kahvesi)؛ ۶٫ لاهماجون (Lahmacun)؛ ۷٫ شیرینی کادایف (Kadayif)؛ ۸٫ دونر کباب (Doner Kebap)؛ ۹٫ آدانا کباب (Adana Kebap)؛ ۱۰٫ ماهی کباب (Izgara Balik)
خریدنی ها
1.    فرش؛ ۲٫ گلیم؛ ۳٫ شکلات؛ ۴٫ ادویه؛ ۵٫ عتیقه جات؛ ۶٫ پنیر کاشار؛ ۷٫ عسل؛ ۸٫ قهوه ترک؛ ۹٫ جواهرآلات
مراکز خرید برتر
1.    بازار فتحیه (Fethiye Market)؛ ۲٫ شهر قدیمی (Old Town)؛ ۳٫ بازار فرش و گلیم الد ارینت (Bazaar Old Orient Carpet and Kilim)؛ مرکز خرید تانیتونی (Tanitoni Shopping Centre)؛ ۵٫ مرکز طلای تلمسوس (Telmessos Gold Centre)؛ ۶٫ مرکز خرید اراستا (Erasta Shopping Centre)؛ ۷٫ سه شنبه بازار (Tuesday Market)؛ ۸٫ مرکز خرید تسکوکیپا (Tesco-Kippa Shopping Centre)
مراکز تفریحی برتر
1.    پارک جزیره گمیلر (Gemiler)؛ ۲٫ ساحل الودنیز (Oludeniz)؛ ۳٫ پارک سلاله یاکا (Selale Yaka Park)؛ ۴٫ شهر قدیمی (Old Town)؛ ۵٫ منطقه داون تاون (Downtown)؛ ۶٫ ساحل کالیس (Calis Beach)؛ ۷٫ ساحل بیلی (Billy Beach)؛ ۸٫ پارک بابل سی (Bubble Sea Park)؛ دره باتر فلای (Butterfly Valley)؛ ۱۰٫ ساحل کاباک کیو (Kabak Koyu)؛ ۱۱٫ مرکز غواصی سوروپین (European Diving Centre)؛ ۱۲٫ مرکز غواصی ایلیت (Elite Diving Centre)
پروازهایی که به فتحیه می روند! تور فتحیه ترکیه
نزدیک ترین فرودگاه به شهر فتحیه فرودگاه دالامان (Dalaman Airport) است. پرواز مستقیمی از تهران به فرودگاه دالامان وجود ندارد هر چند شرکت های هوایی ترکیش و پگاسوس با یک توقف از تهران به فرودگاه دالامان پرواز می کنند.

fathiye

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR