کانال تلگرام شباویز
×

منــــــو

جهت دریافت رایگان آخرین تورها در ایمیل خود عضو شوید.

شهر وین

وین - اتریش ۰۹ مهر ۱۳۹۷ ۰۵:۵۴


وین(vienna)

موقعیت جغرافیایی شهر وین

وین پایتخت، بزرگترین شهر و مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و یکی از نه ایالت جمهوری اتریش است. این شهر در سال ۲۰۱۰ به دلیل اقداماتی که در زمینه صنعت و فاضلاب و کمپوست و حفاظت از محیط زیست در آن صورت گرفته، به عنوان یکی از پاکیزه ترین شهرهای جهان انتخاب شد و جایزه شهری جهانی با برترین مدیریت پایدار ضایعات (word city closest to sustainable wast wast-to-energy raserch and technology council-را از مرکز management watert) را از مرکز دریافت کرد.
این سازمان در جهت استفاده صحیح از فاضلاب و پیدا کردن راهکارهایی برای تبدیل آن به انرژی تلاش می‌کند و دفتر اصلی آن در شهر نیویورک قرار دارد.

وین در شمال شرقی اتریش در شرقی‌ترین گستردگی کوه های آلپ (alps) در حوزه وین (Vienna basin) و در نزدیکی مرز اتریش با کشورهای چک اسلواکی و مجارستان واقع شده است. شهر تاریخی وین در مرکز شهر فعلی در جنوب رودخانه دانوب قرار داشته در حالی که امروزه شهر در دو طرف رودخانه گسترده شده است محدوده ارتفاع شهر از سطح دریا از ۱۵۱ تا ۵۲۴ متر است. مساحت کل شهر حدود  ۴۱۵ کیلومتر مربع است که ۳۹۶ کیلومتر مربع آن را خشکی و ۱۹ کیلومتر مربعی آن را آب تشکیل داده است.

vienna_city_shabavizparvaz_01

آب و هوا شهر وین

وین آب و هوای مرطوب قاره ای دارد. این شهر دارای تابستانهای گرم با تغییرات متوسط درجه حرارت از ۲۲ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد می‌باشد زمستان های آن نسبتا سرد با متوسط دمای صفر درجه سانتی‌گراد است و بارش برف از ماه دسامبر تا مارس در این شهر دیده می‌شود. بهار و پاییز دو فصل خنک و معتدل وین هستند.

vienna_city_shabavizparvaz_02

 جمعیت شهر وین

وین با جمعیت 1.714.200 نفر ( ۲۰۱۱)  بزرگترین شهر اتریش و دهم این شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا است. طی گزارشات مختلف و در سال های متعدد وین یکی از مناسب ترین شهرهای جهان برای زندگی شناخته شده است. وجود امکانات شهری مناسب آب و هوای خوب امنیت بالا برای زندگی از امتیازات این شهر است. در وین مهاجرینی از سراسر جهان از جمله ایران وجود دارد. جمعیت ایرانیان وین و اتریش نسبتاً زیاد است در رستوران ها و موسسات مختلفی در وین  وجود دارد که متعلق به ایرانی تباران ‌هستند. شهر وین به ۲۳ منطقه شهری تقسیم شده است که منطقه ۱۰ به نام فیوریتن  با حدود 180000  نفر جمعیت پرجمعیت ترین آنها و منطقه یک با اینراشتاد ۸۰ با حدود 17000 نفر سکنه کم جمعیت ترین آنها است.

vienna_city_shabavizparvaz_06

تاریخچه شهر وین

شواهدی از حضور انسان از دوران ماقبل تاریخ در جلگه دانوب شهر وین کنونی در کاوش‌های باستان‌شناسی به دست آمده مدارک مکتوب در تاریخچه این شهر مربوط به دوران روم باستان است مدارکی از سکونت گروهی از سلت ها در این شهر وجود دارد که مربوط به ۵۰۰ سال قبل از میلاد است. در 15 سال قبل از میلاد به یک شهر مرزی رومی به نام ویندوبونا(vindobona) تبدیل شد که امپراتوری روم را از قبایل ژرمن در شمال محافظت می‌کرد.
رشد  شهری وین در قرون وسطی سرعت گرفت و در سال ۱۴۴۰،وین  به محل حکمرانی خاندان هابسبورگ تبدیل گردید. در این دوران وین توسعه فراوانی یافت و به عنوان یک مرکز فرهنگی هنری علمی شناخته می شد. در سال ۱۸۰۴ در دورانی که اروپا درگیر جنگ علیه ناپلئون بناپارت (napoleon bonapart) بود، به عنوان پایتخت امپراتوری اتریش انتخاب شد و جایگاه سیاسی با اهمیتی در جهان و اروپا پیدا کرد.

vienna_city_shabavizparvaz_04

برگزاری کنگره وین(congress of vienna) در سال ۱۸۱۴ در وین یکی از نشانه‌های اهمیت سیاسی این شهر است . در سال ۱۹۱۸ بعد از جنگ جهانی اول میان تبدیل پایتخت اولین جمهوری اتریش شد در سال ۱۹۳۸ آلمان نازی میان را اشغال کرد و در سال ۱۹۴۵ ارتش سرخ شوروی موفق به بیرون راندن اشغالگران آلمانی از شهر شد. از این زمان کشور اتریش و همینطور شهر وین تحت کنترل ۴ قدرت آن زمان اتحاد جماهیر شوروی،انگلستان، ایالات متحده آمریکا و فرانسه قرار گرفت تا در سال ۱۹۵۵ معاهده استقلال اتریش(Austrian independence treaty)  مجددا ا اتریش را به یکپارچگی رساند. پس از این زمان رشد اقتصادی سریع و توسط امکانات شهری مانند حمل و نقل باعث معرفی وین به عنوان یکی از مناسب ترین شهرهای دنیا برای زندگی شد. در دهه ۱۹۷۰ سال های1973-1379 نیز مرکز بین المللی وین(Vienna international centre) (vic) به بهره‌برداری رسید و این شهر را به یکی از سه شهر دنیا که محل استقرار دفاتر مرکزی سازمان های تابعه سازمان ملل متحد هستند تبدیل کرد.

vienna_city_shabavizparvaz_03

vienna_city_shabavizparvaz_05نظر
آخرین اخبار

تور زمینی آنتالیا نوروز ...

تور زمینی آنتالیا نوروز ...

۳۰ آذر ۱۴۰۰

تور زمینی آنتالیا نوروز 1401 سفر به آنتالیا یکی از پرطرفدارترین سفرها در ...

اطلاعات بیشتر
آشنایی با اتوبوس وان گولی

آشنایی با اتوبوس وان گولی

۲۹ آذر ۱۴۰۰

شرکت اتوبوس رانی وان گولی یکی از قدیمیترین ...

اطلاعات بیشتر
فرم های مخصوص ورود به ...

فرم های مخصوص ورود به ...

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

کلیه مسافرین هواپیمایی پگاسوس قبل از پرواز قوانین و ...

اطلاعات بیشتر
قوانین و مقررات سفر به ...

قوانین و مقررات سفر به ...

۱۰ اسفند ۱۳۹۹

صدور ویزای امارات برای ایرانیان، از روز پنج‌شنبه ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ (۷ اسفند ...

اطلاعات بیشتر
برترین ایرلانهای ترکیه

برترین ایرلانهای ترکیه

۲۴ بهمن ۱۳۹۹

پروازهای ترکیه | فرودگاه های بین المللی ترکیه عبارتند از: ...

اطلاعات بیشتر