مکان های فرهنگی شهر آنتالیا

مکان های فرهنگی شهر آنتالیا

موزه آنتالیا یا موزه باستان شناسی (The Antalya or Archaeological Museum)

از مهمترین موزه های ترکیه است و در سال 1988 برنده جایزه ویژه شورای اروپا شد. این موزه در سال 1922 در مسجد علاءالدین و از سال 1937 در مسجد یولی و از سال 1972 در مکان کنونی اش قرار دارد. موزه آنتالیا با مساحت 7 هزار متر مربع ، 13 سالن نمایش ، قسمت کودکان و یک گالری روباز دارد و حدود پنج هزار اثر هنری را به نمایش گذاشته است. این موزه نمونه هایی از آثار تاریخی منطقه مدیترانه و پامفیلیا (Pamphylia) را نمایش می دهد.

موزه مردم شناسی آنتالیا (Alanya Museum of Ethnography)

بخشی از موزه باستان شناسی است و در ساختمان مجاور آن قرار دارد. در این موزه مجموعه هایی متعلق به دوران سلجوقی ، بیلیک و عثمانی قرار دارد. از جمله آثار این موزه می توان به فرش های عثمانی و کلکسیون سکه مربوط به یونان باستان اشاره کرد.

موزه غار کارین (Karain Cave Museum)

در 27 کیلومتری شهر قرار دارد. حفاری در این غار منجر به آشکار شدن سکونت 50 هزار ساله شد. این غار ، بزرگ ترین غار کاربردی ترکیه است و همانند موزه کوچک جذابی است که یافته های دوره های اولیه و میانه عصر حجر را به نمایش می گذارد . متخصصین می گویند روزگاری انسان های عصر حجر در آن زندگی می کرده اند . این مکان از جمله قدیمی ترین مکانهای سکونت انسان در کشور ترکیه است. این غار ورودی مجزایی دارد که با نور خورشید روشن می شود. در ادامه سه تالار بهم پیوسته قرار دارد. در داخل موزه کوچک آن ، کنار در ورودی غار ، آثار باستانی قرار گرفته است.

موزه خانه آتاتورک (Ataturk's House Museum)

مصطفی کمال آتاتورک ، موسس جمهوری ترکیه ، در طول بازدید خود از آنتالیا در 18 فوریه 1935 در این خانه سکونت داشتند. این بنا را مالک قبلی آن ، ریفات آزاکو گلو (Rifa Azakoglu) جهت استفاده  برای موزه ، به وزارت فرهنگ اهدا کرد . در طبقه همکف این خانه ، عکس ها و لوازم شخصی اشیاء و مدارک متعددی متعلق به آتاتورک به نمایش گذاشته شده است.

موزه سونا و اینان کیراک کالیسی (Suna and Inan Kirac Kaleici Museum)

در مرکز بخش تاریخی شهر و جنب هساپکی سوکاک (Hesapci Sokak) بنا شده است. این موزه از دو ساختمان تاریخی تشکیل شده است که از سال 1993 تا 1995 بازسازی شد . ساختمان اول یک ساختمان دو طبقه ترکی است. ساختمان دوم هم در گذشته کلیسا بود و کلیسای ارتدکس یونانی سنت جرج یا به ترکی آیایور گو (Aya Yorgo) نام داشته است. داخل ساختمان اول ، اشکال برجسته و گنجینه های عثمانی ها وجود دارد . سرامیک های استثنائی ترکی در ساختمان دوم نیز از جاذبه های این موزه است.

6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR