02 مرداد ، 1395


shabaviz_parvaz0001

کج بودن باعث محبوبیت بسیاری از ساختمان ها شده است.

وقتی صحبت از برجهای کج می شود قطعا برج پیزا در ایتالیا را به یاد خواهید آورد ولی در جهان برجهای کج بسیاری وجود دارد که ما از آنها بی خبر هستیم. همه ی آنها به دلایل مختلف از زلزله گرفته تا شرایط آب و هوایی و طراحی معماران آن درجه ای انحراف یافته اند ، در این مقاله به 5 مورد از سازه های کج اشاره خواهیم کرد.

برج Nevyansk  - روسیه

برچ خمیده نویانسک در شهر نویانسک روسیه قرار دارد که در قرن 18 ساخته شده است ، هر چند هنوز تاریخ دقیق آن مشخص نیست و بسیاری از تاریخدانان روسی معتقدند بین سالهای 1721 و 1745 ساخته شده است. حتی دلیل اصلی ساخت این برج 57.5 متری نیز هنوز دقیق مشخص نیست و برخی می گویند از این برج برای نگهداری پول در زمان پادشاهی به نام دمیدوف استفاده می شده ، برخی دیگر می گویند یک برج نگهبانی یا برج ناقوس بوده است و حتی نظریه هایی نیز در راستای زندان بودن این برج ارائه شده است. این برج مرموز سه درجه به سمت جنوب غربی کج است که بسیاری می گویند از عمد این برج به این سمت کج ساخته شده چرا که محل تولد دمیدوف نیز همان سمت است . اما محققین براین باورند که هیچ دلیلی برای کج ساخته شدن آن وجود ندارد و این برج نیز به دلیل اینکه زمینی که روی آن ساخته شده است توسط آبهای سطحی فرسوده شده و مقاومت خود را در نگهداری این برج عظیم از دست داده است و به مرور زمان منجر به کج شدن آن شده است.

shabaviz_parvaz0003

Yunyan Pagoda - چین

این برج که در شهر سوژو چین قرار گرفته است با نام Tiger Hill Pagoda نیز شناخته شده است و آن را "برج خمیده چین " می شناسند. این برج 47 متر ارتفاع دارد و هفت طبقه دارد که هر طبقه  آن دارای بالکن می باشد که در سال 1368 به تقلید از ساختمان ها و برج های چوبی ساخته شد ، اما به دلیل فشارهای طبیعی و اینکه پایه و فونداسیون این برج از سنگ و خاک ساخته شده بود  به مرور زمان به یک سو کج شد . در حال حاضر این برچ سه درجه کج است و در دو ستون پایه آن ترک برداشته است . این برج بارها بازسازی شده است تا از سقوط و خراب شدن آن جلوگیری شود.

shabaviz_parvaz0002

برج های Bologna - ایتالیا

اینطور که به نظر می رسید ساخت برج های کج در ایتالیا معمول است ! دو برج Asinelli و Garisenda که در شهر بولونیای ایتالیا قرار گرفته اند با نام برج های بولونیا شناخته شده هستند . این دو برج از زمان ساختشان در قرن 12 تا به امروز همچنان در حال مبارزه با جاذبه زمین بوده اند . برج کوچک ترکه Garisenda نام دارد به دلیل اینکه به روی زمین مسطح ساخته نشده بود 4 درجه خمیده است. این برج که ابتدا 60 متر ارتفاع داشت در سال 1360 به دلایل امنیتی بخشی از آن کوتاه شد و به یک برج 48 متری تبدیل شد. هنوز امکان ورود به این برج وجود ندارد .

برج بلند تر Asinelli نام دارد که ارتفاع آن 70 متر است و 1.3 درجه کج است. بازدیدکنندگان از این دو برج امکان این را دارند تا 498 پله این برج بلند را طی کنند و به بالای آن بروند تا چشم اندازی زیبا از اطراف شهر را مشاهده کنند .

shabaviz_parvaz0006

 برج خمیده Suurhusen - آلمان

برج Suurhusen یک برج کلیسا است که در روستایی به همین نام در شرق آلمان قرار گرفته است . این برج 5.19 درجه خمیدگی ، تا سال 2010 بعنوان کج ترین برج جهان در گینس شناخته شده بود . این کلیسا در قرن 13 ساخته شده بود اما این برج 32 متری در سال 1450 به آن اضافه شد. پایه های این برج را ترکیبی از چوب و خاک های خیس تشکیل می دادند که همین مساله طی سالها منجر به کج شدن این ساختار شد. در سال 1975 این برج نیز به روی عموم مردم بسته شد چرا که بیش از حد خمیده شدن آن خطرناک بود و ده سال بعد پس از اینکه تلاش هایی برای ثابت نگه داشتن آن صورت گرفت دوباره بازگشایی شد.

shabaviz_parvaz0005

برج Pisa - ایتالیا

بدون شک مشهورترین برج کج دنیا پیزا در شهر پیزای ایتالیاست . ساخت این برج 199 سال به طول انجامید و بارها به دلایل مختلف ساخت آن متوقف شد . زمین جایی که این برج را میساختند نیز تحمل وزن سنگین این ساختار را نداشت بنابراین از یک سو رو به ریزش کرد و منجر به کج شدن این برج شد. این مساله را بعد از ساخت سه طبقه از هشت طبقعغ این برج متوجه شدند اما اگرچه در ساختار آن تغییراتی اعمال کردند اما از ساخت آن دست نکشیدند و برج پیزا از هما ابتدا کج ساخته شد . بین سالهای 1990 تا 2010 این برج به روی عموم مردم بسته بود چرا که خطراتی را برایش پیش بینی می کردند ، اما پس از هزینه کردن 40 میلیون دلار سعی شد تا از کج شدن بیشتر آن جلوگیری شود. تحقیقات نشان می دهد بین سالهای 2001 تا 2013 این برج به حالت اولیه خود در سال 1838 بازگشته و در سالهای 2003 و 2009 اصلا هیچ حرکتی در راستای خمیده شدن نداشته است. با توجه به این تحقیقات اگر چیزی باعث تغییر این آمار نشود، این برج تا 200 سال به همین حالت باقی خواهد ماند.

shabaviz_parvaz0004

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR