30 بهمن ، 1395

امروز شهری با مردمانش غرق در رنگ می شوند و آبی آسمان حالا در رنگ های رنگین کمانی، خود را می بازد. با این که شهر نقابی رنگارنگ برچهره دارد، اما مردم شهر همه یک دل و یک رنگ هستند زیرا در این روز عشق را پاس می دارند. عشق در چنین روزی گرامی داشته می شود و برتری رنگ سپید بر همه رنگ ها اثبات می شود.


1

حالا فرقی نمی کند کجای شهر باشید، از هر طرف گلوله های رنگی  سمت شما می آیند. گلوله ها پرتاب می شود ،حتی آسمان و ابرها هم رنگی می شوند.خورشید هم در این جشن رنگ می بازد و تلالو تابش آن در میان رنگ ها گم می شود. کودکان با فریادی از سر شادی شما را با گلوله ای از #رنگ غافلگیر می کنند و این شما هستید که با پرتابی دیگر تلافی می کنید. شاید حتی از سر شوخی به دنبال هم بگذارید. لحظه ای هم با صدای موسیقی همراه می شوید و با دوستان تان شادی کنان در خیابان های شهر گردش می کنید.

2


هندوستان یکی از رنگی ترین کشورهای دنیاست. این را ما نمی گوییم اگر کمی با دقت به آن بنگری ، دخترانش را با خوش رنگ ترین پیراهن ها می بینی، شهرهایش را  مزین به ساختمان هایی رنگی می یابی وحتی ماشین هایش را حمل کننده رنگی ترین نقاشی ها خواهی دید. همه این ها گواهی است بر اهمیت رنگ ها در هندوستان و این حالا این خود دلیلی شده برای برگزاری مشهورترین جشنواره جهان به نام ” هولی”.

3


هولی نام جشنواره ای است در هندوستان که، حتما تا به حال فهمیده اید رنگ در آن نقش اصلی ر ایفا می کند. رسم است مردم هندوستان در روز جشن به یک دیگر گلوله هایی رنگی پرتاب کنند و این روز را به خاطر قدرت لایتناهی عشق جشن بگیرند .

هولی در آغاز فصل بهار برگزار می شود، اما روز دقیق آن مشخص نیست، علامت اصلی برای فهمیدن زمان رو جشن دیدن ماه کامل در اولین شب بهار است، که ممکن است گاهی در ماه مارس  و یا ماه فوریه باشد.

آتش بازی روز قبل از جشن


۴۰ در میان هندی ها هم ارزشی خاص دارد. از آن جایی که روز قبل از جشن مراسم آتش بازی برقرار است، مردم باید چوب وکامپوزیت مورد نیاز برای آتش  بازی را از ۴۰ روز قبل فراهم کرده باشند. روز قبل از جشن رسم است آتش های بزرگی به پا شود، مردم دور تا دور آتش ها جمع می شوند وبه جشن وشادی و سرور می پردازند، تا وقتی که آتش خاموش شود و خاکستر آن باقی بماند.

 این روز مراسم خاصی ندارد.، اما رسم است به نشانه سوختن هولی (خواهر شیطان صفت ستمگرترین پادشاه جهان) و نسوختن “راهالدو” (Prahaldo) که برادر زاده هولی بوده،  دو آتش برپا شود،یکی به یاد هولی و دیگری به یاد پراهالدو.

 مردم تا وقتی که آتش خاموش شود صبر می کنند در انتها  خاکستر آتشی را که به یاد هولی برپا شده بوده، به پیشانی خود می مالند زیرا باور دارند این کار شیطان را از آنها دور می کند.

4


آتش بازی روز قبل از جشن هولی


قوانین جشن

 یکی از قوانین جشن این است که کودکان از رنگ های محلول در آب و بزرگ ترها از رنگ های پودری استفاده کنند.

از دیگر قوانین جالب جشن این است که اگر گلوله رنگی خانمی تصادفی و نه از روی عمد، به آقایی برخورد کند ، آن آقا باید هر درخواستی که آن خانوم دارد را برآورده کند.

در کل این جشن قانون سخت گیرانه خاصی ندارد، هدف شادی و بزرگداشت خوبی هاست.

در هند رسم است مردم قبل از این که به خیابان ها بیایند ابتدا دست ها و پاهای مادر و پدرانشان را به نشانه احترام با رنگ  آغشته کنند بعد از آن کم کم  آماده می شوند تا وارد خیابان ها شوند. صدای آواز و موسیقی هم کم کم به گوش می رسد که خود نشانه ای از دقایق آغازین جشن است.

8


جمعیت در حال زیاد شدن است و مردم همه گروه گروه وارد می شوند. پیر و جوان، بچه ها و بزرگ سالان همه در این جشن شریک هستند. بچه ها را با تفنگ ها و یا سطل های پر از آب های رنگی در سطح شهر می بینید و بزرگ ترها را هم با گلوله های پودری رنگ.

ازهمان دقایق ابتدایی هر کسی که پا به خیابان گذاشته باشد رنگی می شود و دیگر کسی نیست که لباس و صورتش آغشته به رنگ نباشد. صدای موسیقی در کوچه های فرعی و خیابان های اصلی به گوش می رسد و همه با شادی در حال برگزاری جشن هستند.

6


هولی و حوادث پشت پرده آن

هولی با تمام زیبایی ها و فلسفه غنی که دارد، امروزه باعث بروز مشکلاتی بسیاری برای شرکت کنندگان در جشن می گردد. یکی از اساسی ترین مشکلات به همین رنگ های پودری مربوط می شود.

در زمان های گذشته تمام رنگ ها از مواد طبیعی تهیه می شده و استفاده از آنها هیچ گونه ضرری برای مردم نداشته است. اما امروزه اکثر رنگ هایی که برای جشن هولی به فروش می رسد از مواد غیر مجاز و صنعتی تهیه شده و استفاده از آنها عوارض بسیاری برای شرکت کنندگان خواهد داشت.

 کم ترین عارضه آن بیماری های تنفسی است که قطعا بعد از جشن خیلی ها با آن مواجه می شوند و ناگفته نماند که کودکان در معرض خطرات جدی تری خواهند بود. اما مشکل بعدی مربوط به خانم ها می شود. از آن جایی که هند کشوری نا امن برای خانم هاست در این روز هم سودجویان از شلوغی ها استفاده می کنند و باعث بروز اتفاقات ناخوشایندی برای خانم های جوان می شوند.

5

بعد از رنگ بازی و برگزاری مراسم، روز جشن را با برپایی آتش های بزرگ به پایان می رسانند.

رسم بر این است که بعد از روشن کردن آتش مردم گروه گروه دور آن جمع شوند و رقص وپای کوبی کنند و در حالی که به سرخی آتش پیش روی شان خیره هستند، ٖآرزو کنند تا آرزوهایشان برآورده شود.

9

هولی بهانه ای برای هدیه دادن در هندوستان

در روز جشن رسم است مردم هدایایی برای همدیگر ببرند، اما انتخاب هدیه برای روز جشن هم مهم است. در انتخاب هدیه باید یک سری نکته را مد نظر داشته باشید به طور مثال این هدیه باید روح جشن را که نشان دهنده عشق و برادری است به تصویر بکشد. هدیه هولی می بایست تصویر واقعی از جشنواره را نشان دهند. اما چند نمونه از هدایایی که در هند مرسوم است مردم برای هم دیگر ببرند.

۱) شیرینی: یک جعبه شیرینی می تواند هدیه خوبی برای هولی باشد.

۲) شکلات: شکلات محبوب ترین هدیه برای روز جشن هولی است.

۳) پوشاک: اگر قصد انتخاب پوشاک برای هولی را دارید، بهتر است از ساری سفید برای خانم ها و از پیژامه برای آقایان استفاده نمایید.

۴)میوه های خشک: تقاضا برای میوه های خشک هم در روز جشن هولی بسیار است.

۵) هدایای فانتزی:  کارت پستال، بسته های رنگ، اقلام تزیینی که برای در و دیوار هم می توانند مناسب باشند.

۶) هدایه برای کودکان : برای کودکان می توانید از  کلاه رنگ، ماسک و تفنگ آبی استفاده نمایید.

۷) کیسه آب گرم: از آن جایی که بعد از جشن خیلی از افراد مسن ممکن است دردهایی عضلانی را تجربه کنند، کیسه های آب گرم می تواند هدایایی مناسبی برای آنها باشد.


۱) هولی Dulandi (دیولاندی ): این نام  در ایالت هاریانا مرسوم است.  در ایالت هاریانا رسم است برادران خانم های متاهل سر به سر برادرهای همسران خواهرشان بگذارند. در آخر هم با شیرینی به دیدار از یک دیگر می روند.

۲) هولیRangpanchami ( رانگ پنچیمی ): مردم ماهاراشترا در این روز مراسم عجیبی دارند. آنها به دور از هرگونه خجالتی تمام احساسات سرکوب شده شان را بر ملا می کنند. برخی صداهای عجیب با دهانشان در می آورند و برخی هم رقص های عجیبی می کنند.

۳) هولی Basant Utsav ( بسانت یو تی اس ای وی): هولی در غرب بنگال با این نام خوانده می شود و رسم است مردم با شعرها و رقص ها و آوازهای شان به استقبال از مراسم هولی بروند.

۴) هولی Dol Purnima(دول پورنیما) : در شهر Dol Purnima هولی با این نام خوانده می شود. رسم است دانش آموزان صبح زود با لباس های زرد رنگ و معطر شده با گل های بهاری بیرون بیایند و یا خواندن آوازها و رقص های جالب توجه تماشاچی یان را جلب کنند.

۵) هولی Lathmaar (لاتمار): هولی با نام Lathmaar با خشونت همراه است. خانم های متاهل در روش جشن باید مردان را  با مورد ضرب قرار دهند البته مردان هم سپری دارند که باید با آن از خود مراقبت کنند. در قسمت افسانه های هولی این مراسم با جزییات بیشتری برای شما توضیح داده خواهد شد.

۶) هولی Mohalla (مهاهالا) یکی از جشن های جالب هولی که در شهر پنجاب برگزار می شود هولی جنجگو است. در ادامه درباره این هولی که با نام هولی جنجگو است بیشتر توضیح خواهیم داد.

7

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR