نکاتی که در سفر زمستانی باید رعایت کنید ؟

راهنمای سفر 09 اسفند ، 1395 5 دقیقه
گشت و گذار در هر فصلی لذت خاص خودش را دارد. برخی ترجیح می دهند در بهار به تماشای شکوفه باران طبیعت بروند و در شادی نو شدن زمین شریک شوند. گروهی تابستان را به خاطر لذت بردن از آفتاب سواحل و ثبات شرایط آب و هوایی دوست دارند. افرادی هم  پاییز هزار رنگ را بهترین فرصت برای دیدن رنگ های طبیعت می دانند. در این میان سوز و سرمای زمستان و لباس سپیدرنگش نمی تواند جلوی سفر و لذت بردن از تعطیلات را بگیرد.

بسیاری در فصل زمستان راهی سفر می شوند تا جلوه های خدادادی متفاوتی را به نظاره بنشینند و تجربه ای متفاوت از سفر داشته باشند. در زمستان به خاطر شرایط متفاوت آب و هوایی و سخت تر نسبت به سایر فصول نکاتی باید رعایت گردد تا از به وجود آمدن مشکلات جلوگیری شود. به همین منظور نکاتی را برایتان جمع آوری کرده ایم که برای شما امکان تجربه ی یک سفر زمستانی و به یاد ماندنی را فراهم می کند.

سعی کنید کمی متفاوت تر به سفر فکر کنید و اجازه ندهید که برف و یخ شما را از دیدن مناظر بی بدیل باز دارند.

winter_trips7

سفر های هوایی

یکی از وسایلی که امروزه امر سفر را بسیار آسان کرده است، هواپیماها هستند. با استفاده از مسافرت های هوایی سرعت انتقال مسافران و بارهای آنان به میزان چشمگیری کاهش یافته است اما استفاده از این وسایل علاوه بر راحتی مشکلاتی را نیز متوجه مسافران می سازد. این مشکلات به ویژه در زمان تغییرات آب و هوایی، برودت هوا و بارش برف و باران نمود بیشتری پیدا می کنند و موجب بروز تاخیر در زمان پروازها می گردند. این تاخیرها ممکن است علاوه بر اتلاف زمان مسافران دردسرهایی رابرای آنان به وجود بیاورد. برای آنکه این مشکلات را به حداقل برسانید بهتر است نکات زیر را مورد توجه قرار دهید.

۱- حدالامکان از پروازهای مستقیم استفاده کنید چرا که در پروازهای غیر مستقیم در صورت تاخیر پرواز اول ممکن است پرواز دوم را از دست بدهید و یا در صورت تاخیر پرواز دوم ساعت ها در فرودگاه معطل شوید. به هنگام تهیه ی بلیط هواپیما تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا بتوانید با یک پرواز مستقیم سفر خود را انجام دهید.

۲- در صورت استفاده از پروازهای غیر مستقیم به این نکات توجه داشته باشید:

۲-۱ از ایرلاین های معتبری استفاده کنید که سوابقشان نشان می دهد در شرایط اضطراری، پاسخگوی نیاز شما هستند. در صورت از دست دادن پرواز حتما مسئولین ایرلاین را در فرودگاه مطلع سازید تا بتوانند در اولین پرواز یک صندلی خالی برای شما پیدا کنند و یا تسهیلاتی را برای اسکان موقت در نزدیکی فرودگاه در اختیار شما قرار دهند.

۲-۲ حواستان به آب و هوای شهری که قرار است پرواز را عوض کنید باشد و حتما شرایط آن را چک کنید. البته فکر نکنید که انتخاب یک فرودگاه در مناطق گرمسیری می تواند مناسب ترین گزینه باشد چرا که این فرودگاه ها در صورت تغییرات آب و هوایی آمادگی لازم را برای حل و فصل مشکلات ندارند. پس تنها به شرایط آب و هوایی در روز پرواز دقت کنید.


۲-۳ سعی کنید از میان پروازهای صبح یکی را انتخاب کنید. چرا که در صورت تاخیر و یا از دست دادن پرواز زمان کافی برای اتخاذ یک تصمیم درست و یا عوض کردن پرواز خود داشته باشید.

سفرهای جاده ای

آنچه که در مورد سفرهای جاده ای در زمستان نقش پررنگ تری به خود می گیرد، امنیت است. چیزی که در این سفرها اهمیت دارد تنها پیمودن جاده و چرخش لاستیک خودرویتان نیست بلکه در این مواقع لایه ای از برف و یخ ممکن است میان لاستیک وسیله و سطح جاده جدایی بیاندازند و حرکت شما را مختل کند. علاوه بر این سفر در زمستان نیاز به تجهیزاتی دارد که باید به آنها توجه کنید. در اینجا نکاتی را که لازم است در سفرهای جاده ای زمستانی رعایت کنید را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱- در خودروی خود علاوه بر لوازم معمول سفر، وسایل و تجهیزات دیگری نیز داشته باشید. این وسایل در زمان خرابی ماشین و یا توقف آن در هوای سرد بسیاری از مشکلات شما را برطرف می کنند. پس در میان وسایل خود، یک جفت دستکش گرم، شلوار مناسب زمستان، یک جفت کفش ساق بلند یا چکمه، یک پتو، چراغ قوه با باتری اضافه، کابل ضخیم، یک تیغه برف پاک کن اضافه، ضد یخ و زنجیر چرخ را بگنجانید. همچنین مقداری تنقلات و خشکبار در دسترس داشته باشید تا در صورت طولانی شدن مشکل از تغذیه ی مناسبی بهره مند شوید. یادتان باشد که این وسایل باید در دسترس قرار گیرند و بدون پیاده شدن از ماشین بتوانید به آنها دسترسی داشته باشید.
winter_trips0
۲- چکاپ فنی خودرو یک عامل حیاتی در همه ی مسافرت ها ست که در زمستان باید بیش از سایر فصول مورد توجه قرار گیرد. حتما قبل از انجام سفر از یک مکانیک متخصص بخواهید که ماشین شما و به ویژه سلامت و مناسب بودن لاستیک هایتان را بررسی کند و مشکلات احتمالی آن را برطرف سازد.

۳- مهم ترین نکته ی رانندگی در هوای برفی این است : ” ببینید و دیده شوید “. برای این کار لازم است که چراغ های عقب و جلوی خودرویتان کاملا تمیز باشد تا به وسیله ی نور آنها بتوانید اتفاقات در جاده را ببینید و به دیگر رانندگان نیز حضور خود را اعلام کنید. حتما از نور پایین استفاده نمایید تا دید سایر رانندگان را دچار اختلال نکنید. شیشه ها نیز نقش مهمی در حس دیداری شما دارند. اگر مجبور به توقف شدید قبل از ادامه ی مسیر برف ها را تمیز کنید تا به هنگام حرکت دچار مشکل نشوید.

۴- از سرعت خود بکاهید. بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که به هنگام رانندگی در یخ بندان و برف باید تا ۵۰ درصد سرعت خود را کاهش دهید تا امنیت خود را حفظ کنید. سعی کنید فاصله ی مناسبی با خودروی جلویی داشته باشید تا در مواقع لزوم بتوانید عکس العمل مناسبی از خود نشان دهید.
winter_trips2
۵- ممکن است پل هایی نیز در مسیر شما وجود داشته باشند. معمولا این پل ها روکشی مناسب با سطح جاده دارند و آسفالت هستند اما در مواردی که غیر از این باشد باید احتیاط بیشتری به خرج دهید چرا که سطح بسیار لغزنده تری از جاده در انتظار شماست.

۶- ممکن است وسیله ی نقلیه ی شما بسیار مدرن و دارای ویژگی های خاصی باشد اما خیلی هم به آنها مطمئن نباشید. در شرایط برفی و یخ بندان این مهمارت و تسلط شما در رانندگی است که به کمک شما می آید.

۷- برخی کارشناسان ایمنی توصیه می کنند که در آب و هوای برفی یک تخته نیز به همراه داشته باشید تا در صورت گیر کردن در برف بتوانید آن را زیر لاستیک ها بگذارید و از شرایط بد خلاص شوید.

۸- در صورتی که در برف گیر کردید و یا مجبور به توقف شدید ترجیحا تا برطرف شدن مشکل در ماشین خود بمانید. اگر اطمینان دارید که لوله اگزوز با برف یا گل مسدود نشده است می توانید با روشن نگه داشتن ماشین خود را گرم نگه دارید. برای این کار پنجره هارا ببندید و حداقل در هر یک ساعت به مدت ۱۰ دقیقه ماشین را روشن بگذارید.

۹- اگر می خواهید ماشین خود را پارک کنید حد الامکان از پارکینگ های سرپوشیده استفاده نمایید.

۱۰- در صورت لیز خوردن بر روی سطح جاده پای خود را از روی پدال گاز بردارید و به جای آنکه پدال ترمز را فشار دهید سعی کنید از ترمزهای مقطع و آرام استفاده کنید.

ملزومات سفر زمستانی

برای آنکه سفر خوبی را در زمستان تجربه کنید باید نسبت به وسایل مورد نیاز خود آگاهی داشته باشید. داشتن وسایل اضافه کوله بارتان را سنگین می کند و شاید حتی وسایل اصلا به کارتان نیایند. در ادامه به وسایلی که باید در سفر زمستانی به همراه داشته باشید اشاره می کنیم و نکاتی را در مورد آنها با شما در میان می گذاریم. کافیست تا این نکات را به کار گیرید و کوله باری مناسب را برای سفر زمستانی خود آماده کنید.
* کلاه | رمز گرم ماندن در هوای سرد
winter_trips3
یکی از بهترین پوشش ها برای جلوگیری از سرما کلاه های زمستانی هستند که در انواع مختلفی در بازار وجود دارند. مناسب ترین کلاه برای سفر باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

– گوش ها و قسمتی از پشت گردن را بپوشاند و گرم نگه دارد.

– تزیینات اضافی که باعث ایجاد وزن اضافی می شود را نداشته باشد.

– در سبک ترین، نازک ترین و گرم ترین حالت ممکن باشد.

* کفش | تنها وسیله سنگین در کوله زمستانی
winter_trips6
پای شما نخستین جایی از بدن شماست که به سرعت سرما را حس می کند پس پوشش آن بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب کفش می توانید نوع سنگین آن را برای زمستان انتخاب کنید. به هنگام خرید آن دریایی از انتخاب های گوناگون پیش روی شما قرار می گیرد اما شما باید کفشی را انتخاب کنید که :

– ضد آب و مقاوم در برابر سرما باشد.

– ترجیحا برای پوشیدن و درآوردن آن نیازی به باز و بسته کردن بند نداشته باشید.

– کف آن به گونه ای باشد که بتوانید بر روی سطوح لغزنده راه بروید.

– ترجیحا رنگ تیره را برای آن انتخاب کنید تا در مسافرت درگیر تمیز کردن آنها نباشید.

– مدلی را انتخاب کنید که در بیشتر اماکن، از فرودگاه گرفته تا رستوران بتوانید از آن استفاده کنید.

* دستکش | نکته ی مهم سفر در زمستان
winter_trips5
بریا انجام کارهای روزمره در هوای آزاد باید بتوانید دست های خود را گرم نگه دارید. سرد شدن دست ها امکان انجام برخی فعالیت ها را از شما می گیرد پس به بازار بروید و قبل از سفر خود دستکشی را با خصوصیات زیر تهیه کنید:

– ضد آب باشد.

– هوا در ان جریان یابد.

– سبک و نازک و در عین حال گرم باشد.

– به راحتی خشک شوند.

* پوشش | لایه های مختلف لباس در زمستان

خیلی ها تصور می کنند در زمستان هر چه قدر بیشتر بپوشی، گرمای بیشتری را برای خود حفظ می کنی. این افراد گاهی به حدی لباس می پوشند که دیگر توان حرکت هم ندارند و مثل یک آدم آهنی به این طرف و آن طرف می روند. برای پوشش در زمستان باید از لایه های مختلفی استفاده کنید تا به راحتی بتوانید با پوشیدن و درآوردن آنها میزان گرمای بدن خود را تنظیم نمایید. این لایه ها عبارتند از:

– یک تی‌شرت آستین کوتاه اولین چیزی است که باید به تن داشته باشید.

– بعد از تی‌شرت یک لباس آستین بلند بر تن کنید.

– برای لایه ی بعدی از یک لباس بافتنی یا پشمی استفاده کنید.

– و در آخر از بارانی و بادگیر برای جلوگیری از خیس شدن و مهار سرما کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که بسته به دمای هوا و شرایط آب و هوایی می توانید یکی از این لایه های را حذف و یا بر انها اضافه کنید. در کنار این لباس ها شلوار مناسب را برای گشت و گذار در زمستان فراموش نکنید و همیشه جوراب پشمی به همراه داشته باشید.

* سایر وسایل پیشنهادی

عینک آفتابی : اگر فکر می کنید که آفتاب در زمستان به شما آسیبی نمی رساند کاملا در اشتباهید. آفتاب در زمستان می تواند برای شما اختلال دید ایجاد کند پس عینک آفتابی خود را فراموش نکنید.

کرم ضد افتاب: اشعه های خورشید و باد های زمستان می توانند آسیب های جدی به پوست شما وارد کنند. کرم ضد آفتاب با ایجاد پوششی مناسب بر روی پوست از این آسیب ها جلوگیری کرده و سلامت شما را در سفر تضمین می کند.

روسری یا شال: استفاده از یک روسری یا شال گرم نیز می تواند به حفظ گرما کمک شایانی نماید.

winter_trips1

مشاوره رایگان