25 اسفند ، 1395
رخداد شگفتی که هر ساله شاهد آن هستیم، رشد سفرهای نوروزی و افزایش شمار گردشگران داخلی در ایام نوروز است، اتفاقی که بدون شک، سایه اقبال بلندی برای رونق گردشگری و تزریق روح زندگی در روان جامعه دارد. با این همه، ظرافت‌هایی در این زمینه نادیده گرفته می‌شود که توجه به آن ها تجربه سفر را برای همگان و به ویژه همراهان کجارویی ما دلپذیرتر می‌کند. تبلیغات و آگهی‌های آژانس‌های مسافرتی و تمرکز نگاه جامعه تاکنون بر کلان‌شهرها بوده است.

این تمرکز بی‌اندازه برای گردش در ایام نوروز به حدی است که بیشتر مردم به این باور رسیدند، تنها مکان‌های گردشگرپذیر ایران چهارفصلمان همین شهرها هستند.

1_2

سکه این معامله زمانی بیشتر رنگ ضرر به خود می‌گیرد که غالب مسافران نوروزی با هزینه‌های بسیار  زیاد به این کلان‌شهرها سفر می‌کنند.


این در حالی است که با کمترین هزینه می‌توان به شهرستان‌های کوچک ولی پرجاذبه و کمتر شناخته‌شده سفر کرد. هر کدام از این شهرها سوغاتی و صنایع‌دستی ویژه خود را دارد. هر گردشگری که قصد سفر به مقصدی را داشته باشد، با توجه به ملاک‌های سفر مانند اقامت، خرید، تفریح و... شهری را برای سفر انتخاب می‌کند.

نکته‌ای که باید به آن روی‌کرد این است که از میان این شهرها کدام یک در این ایام کمترین هزینه را برای مسافر رقم می‌زند و چیزی که درخور تأمل است شناخت جاذبه‌هایی بکر با هزینه‌ای بسیار کمتر از سفر به کلان‌شهرها است.


2_2

ایران چهار فصل با تمدن و فرهنگی چشمگیر، شهرها و دیارهای کوچک و بزرگ بسیاری دارد که هریک جاذبه‌های گردشگری متنوعی را به مسافرانشان ارزانی می‌دارند.


در این میان بی‌درنگ برگزیده‌ای که باید به آن توجه کرد، این است که این مقاصد چه هزینه‌ای به حساب مسافران‌شان می‌نویسند، چه عرضه می‌دارند و چقدر هوای تنفس می‌دهند. در ادامه این مطالب را بررسی می‌کنیم.
بیشتر بخوانید:بوشهر، شهری که دیدنی‌های بسیاری دارد، از آن  جمله می‌توان به موزه رئیس‌علی دلواری، قلعه نصوری، رافائل، سحانتیر، گنبد نمکی جا شکف، موزه دریانوردی خلیج‌فارس و ری شهر اشاره کرد.

6_3

سوغاتی‌های زیادی در این شهر است که خرما، ارده، حلوای سنگک، خارک پخته، ماهی از رسته آن‌هاست. هزینه گشت‌وگذار ۳ تا ۴ روزه در این شهرستان پیرامون ۹۰۰ هزار تومان است.


تفرش شهری زیبا که دارای جاذبه‌های طبیعی و نیز تاریخی بسیاری است. از جاذبه‌های گردشگری تفرش می‌توان به آبشار قطره باران، روستای خانک، روستای طلاد، آب‌انبار بلور، چشمه آب معدنی گرا و، مسجد جامع شش ناو و غار ام جک اشاره کرد. از سوغات این شهرستان، می‌توان  گردو، بادام، نان تندی، شیرینی خانگی و عسل را نام برد. در تفرش افراد نامور و معروفی همچون پروفسور حسابی و پروفسور سحابی زیسته‌اند. برای سفر به این مکان زیبا می‌توان تنها با ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه کرده و تمام زیباییش را به آغوش بکشید.


8_2

    تکیه و مسجد جامع شش ناو، یادگاری از عصر سلجوقی
    کشف نخستین دخمه زرتشتی دوره ساسانی تا قاجار در تفرش


9_2

بروجرد شهر بکر و کم‌هزینه دیگری است که دارای دیدنی‌هایی همچون پل قلعه حاتم، گل دشت، روستای دره صیدی، کرکیخان و موزه مردم‌شناسی است. کلوچه روغنی، نان گوشه‌ای و خشکبارها از فراز سوغاتی‌های این شهرستان است. برای سفر به این شهرستان تنها ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان بسنده است.


10_2

شهر گل و گلاب، کاشان شهری که جاذبه‌هایی همچون مسجد جامع، مسجد آقا بزرگ، آتشکده نیاسر، غار تالار، کاروانسرای مرنجاب، باغ و حمام فین را در خود جای داده است.

از سوغات این شهرستان می‌توان به کلوچه، گلاب و روغن نباتی اشاره کرد. هر گردشگر در ایام نوروز با هزینه ۵۰۰ هزار تومان می‌تواند از این شهرستان به مدت ۳ تا ۴ روز خاطره برای خود بردارد.

محلات از دیگر شهرهایی است که به شهر گل معروف است. مردم با هزینه‌ای حدود ۶۰۰ هزار تومان می‌توانند از این شهرستان دیدن کنند. چشمه آبگرم، ستون‌های خورهه، آتشکده آتش کوه، قلعه آقاخان و غار آزاد خان از جمله جاذبه‌های این شهرستان است. از مراسم‌های دیدن این شهرستان اهواهو است. سوغاتی محلات حلواشکری و حلوا ارده است.


12_2

تویسرکان در استان همدان، شهرستانی کوهستانی که دارای جاذبه‌های باستانی و نیز طبیعتی شگفت است. در این شهرستان می‌توانید از مکان‌هایی همچون حیقوق نبی، قلعه اشتران، حمام زرمان، به اغوا و سیراب، درخت ۳۰۰۰ ساله چنار و بازارها دیدن کنید. هرکسی که آهنگ سفر به این شهرستان را داشته باشد، با ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌تواند برای زمانی برابر ۳ تا ۴ روز از این شهر دیدن کند.

13_2

سرعین دیگر شهرستان دیدنی است که دارای جاذبه‌هایی همچون آبگرم، سبلان، بش باجی لار و گاومیش گلی، دهکده صخره‌ای باستانی، بندر کل‌خوران و پیست اسکی است. ره‌آورد معروف این شهر عسل و حلوای سیاه است. شما با ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان می‌توانید یک سفر ۳ تا ۴ روزه در ایام نوروز به این شهرستان داشته باشید. بندر خارک از دیگر شهرهای دیدنی و گردشگری کشورمان است.

14_2

صخره کند و نرده‌های سنگی و آسودن بندر در کنار دریای شاخاب پارس از جاذبه‌های این شهرستان است. یکی از ویژگی‌های بندر خارک وجود آب شیرین فراوانش است. شما با ۹۰۰ هزار تا یک میلیون تومان می‌توانید سفری پرخاطره به این شهر داشته باشید.

15_3

نوش آباد شهری زیبا که در استان اصفهان واقع‌ شده است. شهر زیرزمینی اویی در این شهرستان قرار دارد. معماری بی‌نظیر این شهرستان هر فردی را مجذوب خود می‌کند. جاذبه‌هایی همچون پل اسحاق‌آباد، قلعه خشتی فرزین، بقعه رقیه بانو، آب‌انبار چاله سی، مرکزی، درب ریگ و زیارتگاه فیض‌آباد این شهر را دیدنی‌تر کرده است. صنایع دستی این شهرستان زبانزد خاص و عام است. از این پیشه‌ها می‌توان به جولابافی اشاره کرد. شما تنها با ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان می‌توانید به دیدن این شهرستان بروید.

16_2

طارم از دیگر شهرستان‌هایی است که در آن جاذبه‌های طبیعی بسیار است. این شهرستان دارای جاذبه‌هایی همچون آتشکده‌های تشویر، سانسیز، پیر چم، قوهیجان، قلعه‌های سمیران، آبشار هشت رخان و باغ‌های سرسبز و زیبا است. سوغاتی‌های این شهرستان شامل برنج، سیر، انار، زیتون، طالبی، انجیر، فندق و.. هستند. شما برای سفر به این شهرستان تنها ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان هزینه می‌کنید.

18_2

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR