03 اردیبهشت ، 1396

این روزها که همه ی کشورهای دنیا با سرعت برق آسایی رو به پیشرفت و مدرنیزه شدن هستند، شنیدن اختراع وسایل جدید و خارق العاده و کشف مواد جدید برایمان امری عادی شده است. محققان و دانشمندان در سراسر جهان بخصوص در کشورهای پیشرفته همه روزه در حال تحقیق و آزمایش هستند تا اشیایی را ابداع کنند که زندگی بشر آسان تر شود.

ولی با همه ی این تفاصیل گاهی خبرهایی می شنویم که حیرت انگیز هستند و باورشان برایمان کمی دشوار است. اینبار شاهد اختراع تاکسی های پرنده در یک کشور آسیایی هستیم. طرح تاکسی های پرنده ی خودرو برای اولین بار در دبی پیاده سازی شده و به زودی در بستری گسترده اجرا می شود.

در این مطلب قصد داریم بیشتر با تاکسی های پرنده آشنا شویم. آیا این طرح جدی است و در آینده ادامه خواهد داشت؟ آیا چند سال دیگر شاهد پرواز تاکسی ها در آسمان خواهیم بود یا این طرح یک پروژه ی شکست خورده است؟

آنچه مطمئن هستیم، روند سریع رشد دبی است. در سال های اخیر شاهد پیشرفت غیر قابل باوری در دبی بوده ایم و حاکم این شهر تا به حال طرح های زیادی را اجرا کرده که در دنیا بی نظیر بوده اند. برای آشنایی بیشتر با دبی و امکانات گسترده ی آن بد نیست تا سری به راهنمای سفر به دبی بزنید تا بتوانید بیشتر با این شهر و امکاناتش آشنا شوید:


معرفی تاکسی های پرنده | flying taxi

دبی در اغلب اوقاتِ سال هوایی گرم دارد به همین دلیل همیشه طی کردن مسافت هایی طولانی با اتومبیل و تاکسی در این شهر کمی کسل کننده بوده است، حال تصور کنید ساکنان شهر باید در ترافیک های طولانی هم بمانند. برای رفع این مشکل با آغاز سال ۲۰۱۷ مسئولین این شهر اعلام کرده اند که به زودی در دبی وسیله ی نقلیه ی نوین و بی نظیری آغاز به کار خواهد کرد.

1_2

تاکسی های پرنده در واقع هواپیماهای تک سرنشین و کوچکی هستند که می توانند به سرعت و با بهترین امکانات رفاهی و کیفیت، متقاضیان را از این سو به آن سوی شهر منتقل کنند. گفته شده که این هواپیماها تنها به اندازه ی یک اتومبیل معمولی فضا برای پارک نیاز دارند.

این هواپیماهای بی نظیر را شرکتی چینی به نام اهانگ (Ehang) ساخته و نام محصولش را نیز اهانگ ۱۸۴ (Ehang 184) نامیده است. این شرکت دقیقا با توجه به نیاز راه و ترابریِ دبی شروع به ساخت این هواپیما کرده و خبر داده است که در ماه ژوئیه ی ۲۰۱۷ این تاکسی ها در دبی به پرواز در خواهند آمد و عمومی می شوند.

در حال حاضر بارها این تاکسی ها را در تپه های شنی دبی آزموده اند تا هیچ گونه خطر و مشکلی، سرنشینان این وسیله ی مدرن را تهدید نکند. بنیان گذار شرکت چینیِ سازنده ی تاکسی ها اهانگ هواژی (Ehang Huazhi)، در سال ۲۰۱۶ اختراعش را در نمایشگاه لاس وگاس در معرض دید عموم قرار داد و با استقبال زیادی هم رو به رو شد و دبی اولین شهری بود که برای استفاده از آن ها داوطلب شد.

وی در زمینه ی تاکسی های پرنده گفت:

    ۱۸۴ می تواند آغازی برای تحقق رویاهای کودکی باشد، زمانی که دنیای آینده را با وسایل نقلیه ی هوایی تصور می کردیم. مسافر می تواند بدون دغدغه در زمانی که افراد دیگر روی زمین و در خیابان ها گرفتار ترافیک هستند با سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، با استفاده از ۴ بازوی قدرتمند این وسیله از فراز دیگران عبور کند.

2_3

ویژگی های ظاهری تاکسی های پرنده

با این که یکبار در لاس وگاس از این هواپیمای بدون سرنشین رو نمایی شده است اما شاید در ظاهر و فناوری های آن تغییراتی ایجاد شود. بنابر اطلاعاتی که تا به حال منتشر شده، تاکسی های پرنده چهار بازوی محلم و چهار پره خواهند داشت اما ممکن است تعداد این بازو ها به ۷ یا ۸ عدد افزایش یابند.

آن ها نهایتا ۲۳ الی ۳۰ دقیقه و ۳۱ مایل (حدود ۴۹٫۸ کیلومتر) را می توانند پرواز کنند و پس از اتمام باتری ۲ ساعت زمان لازم خواهند داشت تا دوباره شارژ گردند. در حال حاضر این هواپیماها می توانند حدود ۱۰۰ کیلو بار را جا به جا نمایند. خوب است بدانید که این تاکسی های پرنده با سرعت 6 متر در ثانیه نیز می توانند به صورت عمودی به پرواز در آیند و با سرعت ۴ متر در ثانیه نیز فرود آیند.

4_2

از نظر ظاهری این تاکسی ها بسیار کوچک اند، ۳٫۹ متر طول و 1.6 متر عرض خواهند داشت. وزنشان هم اگر خالی باشند 250 کیلوگرم و با مسافر ۳۵۰ کیلوگرم خواهد بود. این وسیله می تواند تا ارتفاع حداکثر ۳۰۰۰ فوت (۹۱۴٫۴ متر) بالا رود. همچنین بدنه ای بسیار مقاوم دارد که این اختراع منحصر به فرد را در برابر تغییر دمای هوا، حرارت شدید و ارتعاشات مقاوم کرده است.

بدون شک با اجرایی شدن طرح تاکسی های تک سرنشین پرنده در دبی، تحولی عظیم در صنعت حمل و نقل دنیا پیش خواهد آمد. تاکسی های پرنده در ماه آوریل (فروردین) سال ۲۰۱۷ در اجلاس سران دبی نیز به نمایش در آمدند و با استقبال زیادی مواجه شدند. مسئولین قول دادند که با آغاز فصل تابستان این پروژه به صورت عمومی اجرا شود.

اما این هواپیماها چگونه بدون خلبان پرواز خواهند کرد و چه مزایایی دارند؟

همچنان همراهمان باشید تا به صورت جزئی تر به بررسی این تاکسی ها بپردازیم.

طرح آزمایشی تاکسی های پرنده ی دبی را در ویدئو تماشا کنید.

استراتژی پروازِ بدون خلبان تاکسی های پرنده

چندی است که به دلیل شلوغی خیابان ها و وقوع حوادث هولناک رانندگی، استفاده از خودروهای بدون راننده بیشتر مورد توجه قرار گرفته و پیش بینی می شود تا چند سال آینده (حدود سال 2030 میلادی) همه ی خودروها بدون نیاز به راننده حرکت کنند. اما این موضوع چقدر می تواند درباره ی هواپیماها هم صادق باشد؟

متاسفانه هنوز اطلاعات دقیقی از جزئیات چگونگی خودرو بودن تاکسی های پرنده منتشر نشده است اما رئیس راه و ترابری دبی (RTA) طی ایمیلی به خبرگزاری سی ان ان گفته است:

    دبی حتما به باهوش ترین شهرستان دنیا تبدیل خواهد شد و در تاکسی های پرنده سعی شده تا از آسان ترین روش ها برای پرواز بدون سرنشین استفاده شود. این تاکسی ها خواهند توانست یک مسافر را به همراه یک چمدان به هر کجا که مد نظر باشد برسانند. تنها مسافر باید توسط یک صفحه ی نمایش هوشمند مقصد خود را انتخاب کند و نگران هیچ چیز دیگری نباشد زیرا همه ی مسیرها از قبل برنامه ریزی شده اند.

مسیرهایی که تاکسی باید طی کند همگی توسط یک مرکز کنترل زمینی مشخص و کنترل می شوند. در این مرکز زمینی مسیر ها توسط یک شبکه ی ۴G رمزگذاری و از پیش تعیین می گردند. گفته می شود کنترل این تاکسی ها با محدودیت هایی در زمینه ی فناوری رو به رو هستند که به زودی این مشکلات حل خواهد شد.


در حال حاضر این تاکسی های تک سرنشین از باتری های بسیار قوی برای حمل و نقل استفاده می کنند که در بیشترین حالت می توانند ۳۰ دقیقه در حال پرواز باشند که زمانِ مناسبی برای حرکت در شهری مانند دبی است.

کاپیتان راس ایمر (Captain Ross Aimer) مدیر عامل شرکت فناوری الکترونیک مستقر در ایالات متحده در این باره گفت:

    الان آینده است، ما تکنولوژی و فناوری مورد نیاز را داریم و می توانیم این پروژه را انجام دهیم، الان زمانش است.

بنابر سخنانِ دست اندرکاران این پروژه تنها یک قدم تا تحقق هواپیماهای تک سرنشین و بدون خلبان باقی مانده و باید منتظر بود تا این هواپیماها کار خود را آغاز کنند.

نگرانی مهم درباره تاکسی های پرنده

تا اینجا از مزایا و خصوصیات خوب این تاکسی صحبت کردیم اما آیا به ذهنتان رسیده که اگر هواپیماهای بدون خلبان ارتباطشان با مرکز کنترل زمینی به هر دلیلی قطع شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا این تاکسی ها سقوط می کنند؟

مدیر عامل شرکت اهانگ در نمایشگاه لاس وگاس در پاسخ به این سوال گفت:


    این از نگرانی های هر مسافری است که بخواهد این تاکسی ها را برای سفرهای کوتاه انتخاب کند. ما از فناوری بسیار قوی برای برقراری ارتباط از مرکز به هواپیمای بدون خلبان استفاده کرده ایم که قطع شدن ارتباط در این خصوص بعید است اما به هر علتی اگر این اتفاق رخ دهد تاکسی به صورت اتومات و بلافاصله به امن ترین و نزدیک ترین محلی که در دسترس است فرود می آید.

اما در انتهای مصاحبه، حضار با این سوال رو به رو شده بودند که کدام زن یا مرد دیوانه ای جرات سوار شدن بر این تاکسی ها را برای اولین بار خواهد داشت؟ سوالی که تا زمان افتتاح پروژه، بی جواب خواهد بود.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی و حاکم دبی در این باره گفت:

    دبی هوشمندترین شهرستان دنیا است و همه ی جوانب در پروژه ها با دقت بررسی می شود.


مزایا و معایب تاکسی های پرنده

در این قسمت به صورت مختصر اشاره می کنیم که اگر این پروژه موفقیت آمیز باشد چه مزایا و معایبی خواهد داشت.

مزایا:

– صرفه جویی در زمان مسافران

–  استفاده از سوختی که باعث آلودگی محیط زیست نمی شود. (الکتریسیته)، سازگار با محیط زیست.

– استفاده ی آسان: مسافر تنها روی نقشه باید مقصد مورد نظرش را مشخص نماید.

– تماشای مناظر زیبای شهر.

– گستردگی در تمام مناطق شهرستان دبی.

– امنیت بالا و عدم وجود امکان تصادف.

– بسیار هوشمند.

– ظاهری کوچک و زیبا.

– امکان حرکت به صورت کاملا عمودی.

– باز شدن راه برای کاربری های دیگر از هواپیماهای بدون خلبان، مثل آمبولانس و هواپیماهای آتش نشانی.

– کمک به شهرت هرچه بیشتر شهر دبی در دنیا.

– دارا بودن دو موتور الکتریکی و یک کامپیوتر هوشمند.

– جهشی بزرگ در تکنولوژی و فناوری دنیا.

– مشکل ترافیک شهری را حل می کند.

– از آلودگی بیشتر شهر دبی جلوگیری می کند.

معایب:

– افراد زیادی فکر می کنند با راه اندازی این پروژه یک فاجعه بزرگ رخ خواهد داد.

– هر کسی به شرکت های چینی اعتماد ندارد.

– سرعت پایین.

– با وارد شدن یک تلنگر امکان دارد سقوط کند.

– مقرراتی برای چگونگی رفت و آمد این هواپیماها وجود ندارد.

– صدای آن ها شاید باعث آزار اطرافیان شود.

– تنها افرادی که وزنشان تا ۱۰۰ کیلوگرم است می توانند از این تاکسی استفاده نمایند.

143

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR