تجربه ی پرواز در حالت بی وزنی

مطالب خواندنی 24 خرداد ، 1396 5 دقیقه

یک شرکت سوئیسی قصد دارد امسال تجربه‌ پرواز در شرایط بی‌وزنی یا «گرانش صفر» را برای مسافران ایرباس A۳۴۰-۳۰۰ خود فراهم کند.
شرکت سیستم‌های فضایی سوئیس (اس۳) اعلام کرد که قصد دارد امسال تجربه‌ پرواز در شرایط بی‌وزنی را برای مسافران ایرباس خود فراهم کند. هواپیمای ایرباس خریداری‌شده قادر به حمل حدود ۷۰ مسافر است که در طول پرواز ۹۰ دقیقه‌ای مسافران را ۱۵ بار در قوس سهموی (parabolic arcs) شرایط بی‌وزنی قرار می‌دهد.

9_1

مسافران در هنگام عبور از نقطه‌ اوج هر مسیر سهموی ۲۰ تا ۲۵ ثانیه شرایط بی‌وزنی را تجربه می‌کنند. «پاسکال جاسی» مدیر اجرایی اس۳ می‌گوید:
هدف نهایی ما همگانی کردن دسترسی به فضا، پرتابگر قابل‌استفاده مجدد است. قبل از اینکه ایده‌ پرتابگر به واقعیت بپیوندد، تجربه‌‌ی گرانش صفر در هواپیمای ایرباس به همه این امکان را می‌دهد تا برای مدت یک روز به‌یک فضانورد تبدیل شوند.
قیمت‌ها از ۲۷۰۰ فرانک سوئیس برای یک صندلی در بخش عمومی هواپیما با بیش از ۴۰ مسافر، تا شصت‌وپنج هزار فرانک برای بخش «وی آی پی» با ۱۲ مسافر (با ساعت گران‌قیمت اهدایی و امکان حمل چمدان) تغییر می‌کند. شرکت هواپیمایی پرتغالی «های فلای» در حال آماده‌سازی یک فروند ایرباس A۳۴۰-۳۰۰ برای پروازهای گرانش صفر با همکاری شرکت سیستم‌های فضایی سوئیس است.

در ادامه با مفهوم بی وزنی و فرآیند شکل گیری آن آشنا شوید:

پرواز بی وزنی به پروازی گفته می شود که با انجام یک تکنیک خاص، به مدت ۱۵ الی ۳۰ ثانیه به صورت مصنوعی حالت بی وزنی را ایجاد میکند. هرچه بیشتر از کره زمین دور شوید، تاثیر فشار جاذبه این کره بر روی شما کمتر شده و از وزن شما نیز کاسته میشود.
تکنیکی در پرواز با هواپیما وجود دارد که باعث شبیح سازی بی وزنی می شود. این حالت دقیقا مانند زمانی است که همراه خودرو در سرعتی بالا از روی یک سطح بلند با شیب ملایم و کوتاه رد می شوید. البته در پرواز با این تکنیک، شما زمانی در حدود ۳۰ ثانیه خواهید داشت تا این حالت را تجربه کنید.
در این پرواز هواپیمایی با امکانات خاص، در ارتفاع ۲۵ هزار فوتی اقدام به ارتفاع گیری با شیب ۴۵ درجه می نماید. این عمل تا ارتفاع حدود ۳۴ هزار فوتی ادامه داشته و در این ارتفاع هواپیما به حالت ۱۸۰ درجه بر میگردد و شروع به کم کردن ارتفاع می کند و برای ۱۵ الی ۳۰ ثانیه شما را در حالت بی وزنی قرار میدهد.
در طول پرواز ۱ ساعته، این کار چندین بار تکرار میشود. در ابتدا و در اولین تجربه، بدن شما واکنش ترس از خود نشان خواهد داد. درست مانند زمانی که از ارتفاع پرت شوید. دست ها و پاهای شما از کنترل خارج می شود.
به طور معمول پس از ۲ بار تجربه بی وزنی، حس ترس شما از این حالت تبدیل به هیجان شده و با ترشح آدرنالین در بدنتان، یکی از بهترین لحضات زندگی خود را تجربه خواهید کرد. به سرعت یاد میگیرید که چگونه در میان ملکول های هوا شنا کنید، روی سقف راه بروید و مانند پره های یک هواپیما به دور خود بچرخید. چند ثانیه قبل از پایان هر دوره، کارشناسان شما را به آرامی به زمین می چسبانند تا مانع از سقوط شما شوند.
پس از پایان زمان ۳۰ ثانیه ای، هواپیما با شیب ۳۰ درجه به ارتفاع ۲۵ هزار فوتی بر می گردد تا مجدد فرایند تولید بی وزنی مصنوعی را طی کند. فضای در اختیار شما در پرواز استوانه ای افقی به طول ۱۶ متر و قطر ۵ متر است.

منبع : الی گشت

مشاوره رایگان