29 آبان ، 1395
govahenameh1

در سپتامبر سال 1949 میلادی سازمان ملل متحد، طرح گواهینامه بین المللی رانندگی را جهت راحت تر کردن مسافرت برای رانندگان در کشورهای خارجی پایه گذاری کرد. گواهینامه بین المللی یک مدرک شناسایی بین المللی است که دارنده آن مجاز به رانندگی با وسیله نقلیه شخصی خود در هر کشوری که گواهینامه بین المللی را به رسمیت شناخته، می باشد. گواهینامه بین المللی به گونه ای طراحی شده است که بتواند بر مشکلاتی که رانندگان که در سفر به کشورهای دیگر با شرایط خاص آن کشور برایشان پیش می آید، غلبه کند. داشتن گواهینامه بین المللی نشان دهنده این است که شما در کشور خودتان یک گواهینامه رانندگی دارید. این گواهینامه به هشت زبان رایج بین المللی ترجمه گردیده است و طوری طراحی شده است که پلیس و دیگر مراجع قانونی در کشورهای گوناگون بتوانند گواهینامه شما را به زبان خودشان بخوانند و هویت شما را شناسایی نمایند و شما نیز بتوانید بدون مشکل تردد نمایید .

مدت اعتبار گواهینامه های بین المللی  یک یا سه ساله می باشد. کسانی که گواهینامه بین المللی را دریافت می کنند باید تمامی قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و یا پرداختن به شغل و یا حرفه ای که در کشورهای مسیر حرکت او جاری و قابل اجرا می باشد را رعایت کنند. این گواهی‌نامه علاوه بر زبان فارسی به 7 زبان بین‌المللی (‌انگلیسی- فرانسوی- روسی - عربی-‌ آلمانی- اسپانیائی- چینی)‌ نیز ترجمه شده است. گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی قابل تمدید نبوده و پس از انقضاء باید نسبت به درخواست گواهینامه جدید اقدام شود. در حال حاضر متولی صدور گواهینامه بین المللی ،سازمان ایرانگردی و جهانگردی می باشد.

driver_license_shabavizparvaz_02مدارک لازم جهت درخواست مجوز رانندگی
  1. گواهینامه معتبر جمهوری اسلامی ایران
  2. دو قطعه عکس تمام رخ زمینه سفید 3*4
  3. ارائه گواهینامه بین المللی قبلی در صورت دارا بودن
  4. کپی صفحه اول گذرنامه
  5. تکمیل فرم در خواست

آدرس کانون :تهران خ خرمشهر . خ شهید عربعلی . پلاک 2

 توجه به این نکته الزامی است که مدارک صادره، تنها به شخص متقاضی یا بستگان درجه 1 با ارائه مدارک احراز هویت و نسبت با متقاضی، اصل شناسنامه یا وکیل قانونی با ارائه اصل وکالت‌نامه و کارت شناسایی معتبر تحویل می‌گردد. همسرانی که برای دریافت مدارک زوج یا زوجه خود مراجعه می کنند حتما باید شناسنامه متقاضی و کارت ملی خود را به متصدی صدور ارائه نمایند.

driver_license_shabavizparvaz قابل توجه متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی:

برای سفر به کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی همراه داشتن اصل گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامی می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات به روز در مورد کشورهای پذیرنده گواهینامه رانندگی بین‌المللی با اعتبار سه سال با شماره تلفن 88500209 الی 11 تماس گرفته و پس از ارائه نام کشور مقصد به کارشناسان، از پذیرش مجوز در آن کشور اطمینان حاصل کنید.

  •  گواهینامه در کشور امارات فقط برای ماشین‌های اجاره‌ای اعتبار دارد.
  • گواهینامه در کشور کانادا به استثناء ایالت‌های شمال غربی این کشور اعتبار دارد.

driver_license_shabavizparvaz_02لیست کشورهایی که گواهینامه رانندگی بین المللی سه ساله را نمی پذیرند:

گینه استوایی - آرژانتین - پاپوآگینه نو - کانادا  - آنگولا - نیجریه - قبرس - افغانستان - سنت کیتس و نویس - سائوتومه و پرینسیپ - جبل الطارق - بنگلادش - باهاماس - ساموآ - فیجی - رواندا - سوازیلند - هائیتی - بولیوی - سورینام - بلیز - گورنسی - گواتمالا - باربادوس - کامبودیا - اوگاندا - تایلند - ایرلند - بورکینافاسو - تایوان - هنگ کنگ - برونوئی - جامائیکا - جزایر کایمن - لیبی - ژاپن - انگلستان - ماکائو - جزایر کیپ ورد - آمریکا - کاستاریکا - مالزی - جزایربادگیر - ونزوئلا - مالاوی - کومور - امارات - کلمبیا - ساحل عاج - زامبیا - کوراکو - نپال - موریتانی - چین

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR