01 آذر ، 1395

ROAMING_01  رومینگ چیست ؟

 امکان استفاده از تلفن همراه برای ارسال یا دریافت صوت ، دیتا و پیامک هنگام مسافرت به خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور کشور مبداء با استفاده از شبکه های  تلفن همراه مقصد را سرویس رومینگ بین الملل می گویند.

ر وش های فعالسازی

فعالسازی رومینگ برای سیم کارت های دائمی :

رومینگ برای سیم کارت های دائمی که قبل از مرداد 93 فعال شده باشند از ابتدا در کشورهای طرف قرارداد ، فعال می باشد. برای سایر سیم کارتهای دائمی مراحل ذیل انجام شود:

 • مراجعه به مراکز تلفن ثابت
 • پر نمودن فرم تعهد
 • فال شدن رومینگ

فعالسازی رومینگ برای سیم کارت های اعتباری :

رومینگ برای سیم کارت های اعتباری از ابتدا در کشورهای طرف قرارداد ، فعال می باشد.

ROAMIND  کشورهای طرف قرار داد :

کشورهای طرف قرار داد سیم کارت های دائمی

هم اکنون این سرویس از طریق 271 اپراتور تلفن همراه در 112 کشور فایل استفاده می باشد.

roming

ROAMING_02   کشورهای طرف قرارداد سیم کارت های اعتباری :

رومینگ اعتباری همراه اول هم اکنون در 30 کشور و از طریق 49 اپراتور قابل استفاده و قرار دادهای جدید دیگری نیز در حال انعقاد است.

از مزایای مهم استفاده از سیم کارتهای اعتباری امکان کنترل هزینه ی آن با توجه به اطلاع از میزان شارژ سیم کارت می باشد که در صورت اتمام شارژ تلفن همراه نیز امکان انتقال شارژ از ایران توسط بستگان وجود دارد . این امر در سفرهای زیارتی به عراق و عربستان برای زائرانی که به دلیل کهولت سن توانایی تهیه شارژ و با وارد نمودن کدهای فعال سازی در گوشی خود را ندارند بسیار حائز اهمیت می باشد.

ROAMING_01  نکات ضروری و قابل توجه در رومینگ :

 • روشن نمودن گوشی همراه اول و دریافت در تمامی کشورهای طرف قرارداد رایگان می باشد.
 • با فعال سازی PIN CODE  سیم کارت و رمز گوشی ، در صورت سرقت یا مفقودی تلفن همراه ، سوء استفاده های احتمالی به حداقل می رسانید.
 • در هنگام استفاده از سرویس رومینگ به خاطر داشته باشید هزینه مکالمات بر مبنای دقیقه محاسبه می گردد. یعنی برای مکالمات کمتر از 60 ثانیه هزینه یک دقیقه مکالمه و برای مکالمات کمتر از 120 ثانیه هزینه دو دقیقه مکالمه و محاسبه می شود پس همواره دقایق مکالمات خود را کامل نمایید.
 • بعد از پایان مکالمه با زدن دکمه قطع تلفن از قطع مکالمه خود اطمینان حاصل نمائید تا هزینه ناشی از عدم قطع ارتباط را متحمل نگردید.
 • در صورت برقراری ارتباط بین دو تلفن همراه ایرانی در کشور میزبان هزینه مکالمه برای تماس گیرنده و مخاطب مطابق با تعرفه های رومینگ محاسبه خواهد گردید.
 • در صورت افزایش کارکرد تلفن همراه بیش از مبلغ ودیعه ، این شرکت مجاز به قطع تلفن همراه بوده و مسئولیت پرداخت بدهی به هر میزان تاقبل از زمان قطع بر عهده مشترک می باشد . ضمن آنکه احتمال انتقال بخشی از مبلغ کارکرد تلفن به صورتحساب دوره بعد وجود دارد.
 • در صورت مفقود شدن گوشی بلافاصله مراتب را به یکی از بستگان درجه یک خود در داخل کشور اطلاع داده تا از طریق مراجعه به ادارات دولتی مشترکین نسبت به قطع آن اقدام نمایند. همچنین می توان با داشتن رمز دوم از طریق ورود به MY MCI  همراه من نسبت به قطع سیم کارت شخصاً اقدام نماید.
 • در رابطه با جلوگیری از استفاده از رومینگ بین المللی در نقاط مرزی ، به قسمت "همپوشانی" مراجعه نمایید.
 • مراقب باشید هنگام نصب اپلیکیشن های اجتماعی مانند IMO گرینه "ارسال پیامک خودکار برای مخاطبین تلفن همراه خود" را غیر فعال نمایید.
 • برای فعال شدن برنامه FACE TIME  و I MASSAGE در گوشی های آیفون در حالت رومینگ ، پیامک فعال سازی به صورت خودکار ارسال می گردد که این پیامک ها با هزینه رومینگ محاسبه می شود.
 • تعرفه های اعلام شده رومینگ ، فقط برای تماس با ایران می باشد. در صورت تماس با کشور ثالث ، هزینه ها مطابق با تعرفه بین الملی میزبان محاسبه می شود که از تعرفه تماس با ایران بیشتر می باشد.
 • بسته های اینترنتی در هنگام استفاده از سرویس رومینگ ، غیر فعال می شود و هزینه اینترنت براساس حجم مصرفی و مطابق با تعرفه اعلام شده ، محاسبه می گردد.
 • در نقاط مرزی همواره احتمال استفاده از شبکه تلفن همراه کشورهای همسایه در هنگام برقراری ارتباط وجود دارد. بنابراین هنگام مسافرت به شهرها و نقاط مرزی یا در صورت سکونت در آنها ، از داشتن آنتن شبکه همراه اول بر روی صفحه گوشی خود اطمینان پیدا کرده و سپس اقدام به برقراری مکالمه کنید تا هزنیه های ناخواسته رومینگ را متحمل نشوید . صرف نظر از مسافرت یا عدم مسافرت به خارج از مرزهای کشور ، چنانچه برای برقراری مکالمه از سرویس رومینگ بین المللی استفاده کنید ، هزینه آن مطابق با تعرفه های اعلام شده ی رومینگ بین الملل محاسبه خواهد شد. با توجه به پرداخت هزینه مکالمات رومینگ به اپراتور طرف مقابل خارجی ، این هزینه از مشترک دریافت شده و مسئولیت پرداخت آن به هز میزان بر عهده مشترک است. برای اطمینان می توانید شبکه همراه اول را به روش دستی جستجو کنید.
 • به منظور جلوگیری از تحمیل هزینه بالا برای مکالمات خارج از کشور ، لطفاً ضن دقت در شماره گیری با پیش شماره های 00 بین الملل ، از نصب نرم افزار های غیر معتبر و یا از منابع ناشناس خودداری کرده و در زمان نصب نرم افزار به دسترسی های درخواست شده توسط نرم افزار دقت کنید.
 • سیم کارت شما ممکن است توسط بدافزارها هک و از طریق آن با خارج از کشور تماس گرفت شود ؛ با دانلود مطمئن نرم افزارها و برنامه های مورد نیاز از فروشگاه های امن و معتبر و استفاده از آنتی ویروس بروز شد ه، از این گونه تهدیدات جلوگیری کنید.

منبع : سایت همراه اول

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR