هزینه سفر به چین چقدر است ؟

راهنمای سفر 23 اسفند ، 1396 5 دقیقه
چین یکی از در دسترس‌ترین مقاصد گردشگری خارجی برای ما ایرانی‌ها است. در این مقاله می‌توانید درباره هزینه سفر به پکن بخوانید.


    هزینه سفر به چین چقدر است؟

تنها چند کشور در دنیا وجود دارد که دارای فرهنگی شبیه به کشور چین هستند. چین کشور تضادها است. کشوری که پکن، شانگهای و هنگ‌کنگ را در دل خود دارد و همچنین مناطق کاملا روستایی و توسعه نیافته در بخش‌‌های غربی. چین چیزی بین یک کشور توسعه یافته و در حال توسعه است. تغییرات سریعی که در این کشور رخ می‌دهد، مردم کنجکاو را از سراسر جهان جذب چین کرده است، و حالا زمان خوبی است تا خود را مهمان این فرهنگ شگفت‌انگیز کنید و برای کشف این سرزمین دیدنی دست به کار شوید. هر روزی که نو می‌شود، از چین یک کشور جدید می‌سازد. در حالیکه آلودگی بسیاری از شهرهای بزرگ چین آزاردهنده است، حومه شهر و غذاها باورنکردنی هستند. این مقاله راهنمای هزینه سفر به چین می‌تواند به شما کمک کند تا برای سفر خود برنامه‌ریزی دقیق‌تری بکنید.


HASTLE

قیمت هاستل‌ها در بسیاری از شهرهای چین حدود ۲۰ تا ۴۵ یوان است. اما در هنگ‌کنگ و پکن احتمالا باید نزدیک به ۹۰ یورو پرداخت کنید. اجاره یک اتاق‌ خصوصی در هاستل بین ۱۲۵ یوان در هر شب هزینه دارد،  هرچند انتظار می‌رود تقریبا دو برابر آن را در شهرهای بزرگ پرداخت کنید. هزینه یک شب اقامت در هتل‌های مقرون به صرفه با امکانات اولیه از حدود ۷۵ یوان شروع می‌شود و انتظار می‌رود در هنگ‌کنگ هزینه‌ها بالاتر باشد. برای استفاده از Airbnb در چین نگران نباشید، این وب‌سایت در چین بسیار محبوب است و در همه شهرهای بزرگ به راحتی قابل استفاده است، اگرچه در مناطق روستایی ممکن است کمتر مورد استفاده قرار بگیرد. قیمت‌ها از ۲۶۰ تا ۷۸۰ یوان در شهرهای مختلف متفاوت است. برای آن‌هایی که با چادر زدن مسافرت می‌کند، اردوگاه‌های زیادی در سراسر کشور وجود دارد. برای کمپینگ در این اردوگاه‌ها حدودا باید ۲۰ یوان برای هر شب بپردازید.


متوسط هزینه خورد و خوراک در چین

غذا در چین ارزان است. یک وعده غذایی که از یک فروشنده خیابانی تهیه کنید، معمولا حدود ۷ تا ۱۴ یوان قیمت دارد. می‌توانید رشته فرنگی، برنج یا سوپ بگیرید. یک وعده غذایی کامل در یک رستوران معمولی بین ۱۵ تا ۵۴ یوان و هزینه یک کاسه برنج و کاسه‌های تمیز (بله، برای کاسه باید هزینه اضافی بپردازید!)، معمولا حدود ۴ یوان است. اگر خودتان را با غذاهای محلی سیر کنید، به سختی ممکن است مشکل بودجه پیدا کنید. می‌توانید با کمتر از ۶۸ یوان غذای یک روز کامل را تهیه کنید. حتی در غرب، جنوب غربی چین و داخل کشور، غذا بسیار ارزان‌تر از شهرهای بزرگ است و شما می‌توانید هر روز کمتر از ۲۷ یورو برای خورد و خوراک هزینه کنید؛ یعنی چیزی حدود نصف مقداری که در شهرهای بزرگ هزینه می‌کنید..

اگر غذاهای چینی با ذائقه شما جور نیست، می‌توانید به سراغ غداهای غربی بروید. اما اگر جایی در خارج از شهرهای مدرن‌تر مانند هنگ‌کنگ هستید، برای تهیه غذاهای غربی، انتظار قیمت‌های نسبتا بالا را داشته باشید که در مقایسه با ایران و کشورهای دیگر، بالاتر خواهد بود.  یک ساندویچ سبک غربی می‌تواند حدود ۴۰ یوان باشد و یک فنجان قهوه هم به همین نسبت قیمت بالایی دارد.

از آنجا که غذا خیلی ارزان است، نیازی نیست خودتان غذا بپزید. هیچ چیز بهتر از خوردن غذاهای خیابانی و رستوران‌ها نیست. علاوه بر این، حتی اگر تصمیم به آشپزی داشته باشید، متاسفانه بسیاری از هاستل‌ها حتی آشپزخانه هم ندارند. بنابراین، پخت غذا چیزی نیست که توصیه کنیم. شاید بهتر باشد مواد غذایی خشک مانند خرما و آجیل همراه خود ببرید. اما اگر به هر دلیل بخواهید مواد غذایی را خودتان تهیه می‌کنید بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ یوان هزینه خواهید کرد.

FOOD

هزینه حمل و نقل  در چین


چین ممکن است کشوری بزرگ باشد، اما جابه‌جایی از یک مکان به مکان دیگر در آنجا آسان و ارزان است. اتوبوس محبوب‌ترین وسیله سفر در این کشور است و معمولا هزینه‌ای بین ۱٫۵۰ تا ۳ یوان برای جابه‌جایی درون شهری دارد. شهرهای بزرگ دارای سیستم‌های زیرزمینی حمل و نقل گسترده‌ای هستند که کمتر از ۶ یوان برای هر مسیر هزینه دارند. کرایه تاکسی از حدود ۶ یوان شروع می‌شود. بلیط قطار سریع‌السیر پکن به شانگهای حدود ۵۴۵ یوان برای کلاس دو، حدود ۹۳۰ یوان برای کلاس یک و حدود ۱۸۰۰ یوان برای VIP است. برای مسیرهای طولانی‌تر، مسیر یک روزه، صندلی کلاس دو حدود ۴۴۵ یوان و صندلی کلاس یک ۵۴۰ یوان هزینه دارد.

برای قطارهای شبانه، به یاد داشته باشید که تخت پایین معمولا ارزان‌تر است، چون فاصله نزدیک‌تری به سر و صدا دارد. اتوبوس‌ها عموما ارزان‌تر از قطار هستند، به‌عنوان مثال سفر ۹ ساعته به پکن تا آنشان ۱۹۰ یوان است، در حالیکه قطار بین ۲۳۰ تا ۹۶۵ یوان هزینه دارد. اتوبوس دو ساعته از پکن تا تیانجین ۲۷ تا ۴۱ یوان است و قطار با سریع‌السیر حدود ۶۵ یوان است. سفر از شانگهای به هانگژو ۲٫۵ ساعت با اتوبوس طول می‌کشد و ۷۵ یوان است، در حالی که قطار ۹۵ یوان. خطوط هوایی زیادی در چین وجود دارد، که شامل ایر چاینا و خطوط شرقی، جنوبی و جنوب غربی است.

TRAMVA

هزینه بازدید از جاذبه‌ها در چین

به‌طور کلی، بازدید از جاذبه‌ها در چین مقرون به صرفه است، حتی جاذبه‌های محبوب مانند دیوار بزرگ چین یا شهر ممنوعه زیر ۶۸ یوان هزینه دارد. با اینکه دیوار بزرگ هرگز نتوانسته در مقابل مهاجمان بایستد، زیبا و دیدنی است و هزینه بازدید آن تنها ۴۸ یوان و شهر ممنوعه ۶۸ یوان است. معابد، جاذبه‌های کوچک‌تر قیمت بسیار مناسبی دارند و هزینه‌ای حدود ۱۴ یوان دارند.

در حالیکه بازدید از جاذبه‌ها و معابد کمتر از ۷۰ یوان هزینه دارند، قیمت‌ها برای فعالیت‌های فضای باز به‌طور متوسط حدود ۲۰۵ یورو است. به‌عنوان مثال، سفر به کوهستان جید دراگن (Jade Dragon Snow Mountain) حدود ۱۷۵ یوان هزینه بر می‌دارد. بازدید از دره جیوژایگو ۴۰۵ یوان و گذراندن سه روز در کوه‌های وویی (Wuyi) در استان فوجیان ۲۷۰ یوان و کوه‌های زرد در استان آنهویی ۲۵۰ یوان هزینه دارند.


Untitled_1

بودجه پیشنهادی روزانه در چین

۲۱۰ تا ۲۸۰ یوان | ۳۰ تا ۴۰ دلار

توجه داشته باشید این یک بودجه پیشنهادی است؛ با در نظر گرفتن اینکه شما در هاستل اقامت دارید، غذای مناسب و کم بخورید، بیشتر غذا‌ها را خودتان تهیه کنید و از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، تخمین زده شده است. 

منبع : کجارو
مشاوره رایگان