20 فروردین ، 1397

تاثیرات پرواز بر روی بدن انسان چیست؟


تاثیرات پرواز بر روی بدن انسان کاملا مشخص است. پرواز در میان آسمان آبی یکی از بهترین تجربیاتی است که می توان در دنیای مدرن امروز تجربه کرد. اما با این وجود، بدن انسان به گونه ای طراحی شده است که برای سفر هوایی مناسب نیست. در حقیقت، پرواز به شیوه ای تکان دهنده و غیر معمول تغییرات محرزی بر روی بدن انسان ایجاد می کند. اگر می خواهید از تاثیرات پرواز بر روی بدن انسان مطلع شوید در این مطلب با سفرمی همراه باشید…


۱. تاثیرات پرواز بر روی حس چشایی

غذاهای هواپیما معمولا بی مزه و بی کیفیت هستند و حس چشایی ما این را به سرعت تشخیص می دهد. در حالیکه شرکت های هواپیمایی ممکن است گاهی اوقات در این مورد نادانی به خرج دهند، اما غذایی که آنها به خورد ما می دهند از روی عمد بی مزه نیستند. بدن ما در هنگام پرواز دچار تغییراتی می شود و حس چشایی ما نمی تواند مزه واقعی غذا را حس کند.

2

اگر ما همان غذا را بخوریم، طعم خیلی بهتری خواهد داشت. ۸۰% از احساساتی که ما آن را طعم می نامیم، از طریق حس بویایی ما منتقل می شوند. بینی ما در محیط های خشک و کم فشار نمی تواند به خوبی کار کند. بنابراین حس بویایی ما در هوا دچار اختلال می گردد. دفعه بعدی که سوار هواپیما شدید و خواستید بخاطر طعم بد غذا به مهمانداران شکایت کنید، این نکته را به خاطر بسپارید.

۲. خون در کف پا جمع می شود.

هر کسی که در طول پرواز کفش هایش را درآورده است کاملا متوجه این موضوع می شود. زمانی که در پرواز هستیم خون آرام آرام در بدن حرکت می کند و به سمت کف پا سرازیر می شود و پاهایمان ورم می کند. اما این مسئله بخاطر ارتفاع پرواز نیست.

3

در واقع اگر خدمه به شما یک کابین بزرگ بدهند که بتوانید پاهایتان را دراز کنید، دیگر چنین اتفاقی رخ نمی دهد. خواب رفتگی پا زمانی اتفاق می افتد که بدن در فضای تنگ و ناکافی باشد. البته راه هایی برای اجتناب از خواب رفتگی پا وجود دارد بهترین کار این است که لباس های نرم و گشاد به تن کنید.

۳. هواپیما آب بدن را خشک می کند.

آیا تا بحال توجه کرده اید که تهویه مطبوع کابین هواپیما چطور کار می کند؟ این دستگاه هوای بیرون را پمپ نمی کند بلکه هوای داخل موتور را تخلیه می کند. فن های هواپیما بسیار بزرگ هستند بنابراین هوای زیادی در آنها جای می گیرد. بخش عمده این هوا به احتراق می رسد و نیروی کافی برای موتور را فراهم می کند. اما بخش دیگر آن توسط کمپرسورهایی که در قسمت جلویی موتور قرار دارند، خنک می شود و دوباره به کابین بر می گردد.

4

مولکول های آب تمایل دارند که بیشتر در نزدیکی سطح سیاره قرار گیرند و از این رو هوا در ارتفاعات بالا خشک می شود. هوای کابین هواپیما حتی از بیابان هم خشک تر است و کاملا عاری از رطوبت می باشد. در واقع هواپیماها مانند بیابان های در حال پرواز هستند که باعث می شوند آب بدن ما کشیده شود. همین فرایند باعث می شود که مدام در طول پرواز احساس تشنگی کنیم.

مشکل فقط احساس تشنگی نیست. از دست دادن آب بدن خطر ابتلا به سرماخوردگی را بالا می برد و برای بیماران آسمی خطرناک است. سعی کنید به هنگام پرواز آب کافی همراهتان باشد و یک کرم مربوط کننده پوست هم تهیه کنید.

۴. شما به هنگام پرواز در معرض ابتلا به عفونت باکتریایی آب هستید.

سفر با گروهی از افراد غریبه می تواند اعصاب خرد کن باشد. کسی چه می داند که همسفر کناری ما چه بیماری دارد؟ شاید مسری باشد. در واقع هواپیما یکی از بهترین مکان ها برای انتقال میکروب و انواع عفونت هاست. حتی آبی که در هواپیما می خوریم سالم نیست و ممکن است آلوده به میکروب باشد.

5

یک گروه تحقیقاتی در سال ۲۰۱۵ اثبات کرد آبی که ایرلاین ها در هواپیما سرو می کنند به ۳۷ گونه باکتری مضر مبتلا می باشد. به ویژه در پروازهای طولانی این احتمال چند برابر بیشتر می شود. سعی کنید هرگز آبی که در هوایپما به شما می دهند را ننوشید.

۵. به دلیل مسئله نسبیت زمان، هنگامی که در هواپیما هستید، زمان برایتان کندتر می گذرد.

یکی از شگفت انگیزترین ویژگی های پرواز، سفر در زمان است. زیاد هیجان زده نشوید! این تنها یکی از تاثیرات پرواز است. اینشتین کشف کرد هنگامی که یک جسم شروع به حرکت می کند، گذر زمان با کندی رو به رو می شود.

7

اگر یک سفینه فضایی با سرعت نور حرکت کند، زمان برای آن فضانورد کندتر می گذرد. در حالیکه زمان برای بقیه جهان با همان روال در حال گذر است. هنگامی که فضانورد به مقصد می رسد سن او از دیگران کمتر است. اساسا او به آینده سفر کرده است.

۶. پرواز شما را عصبانی می کند.

بسیاری از افراد فکر می کنند، سفر هوایی جالب ترین چیزی است که تا به حال تجربه کرده اند. عوامل بسیاری در طول پرواز رخ می دهند که ممکن است انسان را عصبانی کند. مواردی مثل: غذای بدمزه، خدمه ناکارآمد، استرس و سر و صدای دیگر مسافرین.

9

اما یکی از تاثیرات پرواز تشدید حس عصبانیت انسان است که دلیلش هیچ یک از موارد نامبرده نیست بلکه یک توضیح فلسفی دارد. پرواز در دل آسمان و نگاه کردن به این جهان پهناور از پنجره هواپیما حس خوبی دارد. اما وقتی به این موضوع فکر کنید که در میان گروهی از مردم گیر افتاده اید و هیچ کنترلی روی اوضاع ندارید، کمی آشفته می شوید.

در واقع این یک احساس دیرینه است؛ زمانی که افراد نمی توانند آنگونه که دوست دارند محیط اطرافشان را رهبری کنند عصبی می شوند. شما از درون می خواهید همه چیز را کنترل کنید اما وقتی از پنجره به بیرون نگاه می کنید و خودتان را بین آسمان و زمین معلق می بینید، حس می کنید هیچ کنترلی روی اوضاع و جهان پیرامون خود ندارید. این حقیقت گاهی اوقات فکر افراد را به شدت به هم می ریزد.

به این حالت عصبی “خشم هوایی” گفته می شود و هیچ راهی برای خلاصی از آن وجود ندارد. باید همواره این مسئله را مد نظر داشته باشیم، زمانیکه ما در حال خوردن آب پرتقال هستیم، فرد دیگری در حال فکر کردن به مسائل فلسفی وجود انسان و حقایق این جهان است.

۷. نوعی احساس شبیه مستی

فشار کابین همان چیزی است که شما در ارتفاع ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ پا تجربه خواهید کرد. یعنی خون شما اکسیژن کمتری دریافت می کند و این یکی از تاثیرات پرواز است. مطالعات نشان می دهد که سطح اکسیژن افراد به طور متوسط تا ۴% کاهش می یابد و باعث خواب آلودگی، سردرد و از دست دادن هوشیاری می شود.

8

نوشیدن آب کافی و اجتناب از الکل و کافئین در طول پرواز توصیه می شود. البته هیچ راهی برای از بین بردن کامل این احساس گیجی وجود ندارد. دکتر بارتون توصیه می کند که روی صندلی خود صاف بنشینید تا اکسیژن به راحتی در بدن شما جریان یابد و تمرینات تنفسی را به طور منظم انجام دهید. همچنین، بهتر است که هر ۳۰ دقیقه چند نفس عمیق بکشید.

منبع : سفرمی


ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR