26 شهریور ، 1398

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در سال گذشته افتتاح شد و از ۷ آوریل ۲۰۱۹ رسما به فرودگاه اصلی بین المللی استانبول تبدیل و تمام پروازها از فرودگاه آتاتورک به این فرودگاه منتقل شد. از این به بعد اگر بلیط هواپیمای استانبول را خریداری کنید در این فرودگاه عظیم و مدرن و مجهز از هواپیما پیاده خواهید شد. همچنین اکثر تورهای استانبول نیز به مقصد فرودگاه جدید استانبول خواهند بود. از آن جا که این فرودگاه تازه افتتاح شده و با مرکز شهر فاصله دارد در این مطلب می خواهیم راه های دسترسی به شهر و گزینه های حمل و نقل فرودگاه جدید استانبول را به شما معرفی کنیم.

ff15faa5_926b_4c8b_a11d_344aa8fdc3aa

کمی لیر همراهتان داشته باشید:

اگرچه توصیه می شود که در سفر به ترکیه و استانبول پولتان را به صورت یورو یا دلار همراه داشته باشید. اما برای حمل و نقل عمومی و دسترسی از فرودگاه به هتل به کمی لیر نیاز دارید. اگر لیر ندارید می توانید از صرافی های داخل فرودگاه مبلغ کمی از پولتان را به لیر تبدیل کنید. اگر هم کارت اعتباری بین المللی دارید می توانید از طریق دستگاه های خودپرداز موجود در فرودگاه کمی پول دریافت کنید. اگر با اتوبوس و وسایل حمل و نقل عمومی می خواهید به شهر برسید که حتما کمی پول خرد و اسکناس های ۱۰،۲۰ یا ۵۰ لیری همراه داشته باشید.

استانبول کارت بخرید:

یکی دیگر از نکات کاربردی در سفر به استانبول تهیه و خرید استانبول کارت از همان فرودگاه است. اگر قصد دارید که در طول سفر از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید پس حتما به استانبول کارت نیاز خواهید داشت. این کارت را به قیمت مشخصی می خرید و بعد هرچقدر که خواستید آن را شارژ می کنید. با استفاده از استانبول کارت می توانید یا هزینه ای ارزان تر و راحت تر سوار متروف اتوبوس و کشتی و … شوید.

آدرس هتلتان را روی کاغذ همراه داشته باشید:

قبل از آن که به استانبول و فرودگاه جدید استانبول برسید مطمئن شوید که آدرس و شماره تلفن را روی یک تکه کاغذ نوشته و همراه دارید. استانبول شهری بسیار بزرگ است و هتل های کوچک و بزرگ فراوانی دارد که گاهی اسامی مشابه ای دارند. بنابراین برای این که گم نشوید و بهتر بتوانید هتلتان را پیدا کنید آدرس آن را به صورت مکتوب همراه داشته باشید. با نشان دادن آدرس به راننده تاکسی یا مردم می توانید از گم شدن در شهر پیشگیری کنید.

a74a4699_da48_461c_b387_cbbc6c9437a1

تاکسی:

بسیاری از مسافران بخاطر راحتی و بی دردسر بودن تاکسی ترجیح می دهند که در سفرهای خارجی با تاکسی به هتل و مقصدشان برسند. با این حال، از آن جا که فرودگاه جدید استانبول با مرکز شهر حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد کرایه تاکسی زیادی را باید پرداخت کنید. در حال حاضر، کرایه تاکسی از فرودگاه جدید استانبول تا میدان تقسیم حداقل ۱۰۵ لیر و تا محله سلطان احمد حداقل ۱۳۵ لیر خواهد بود. البته ترافیک، عوارض جاده ای، پیمودن مسافت طولانی تر (در صورت ترافیک سنگین) و چمدان ها و وسایل زیاد و سنگین هم می تواند باعث افزایش مبلغ نهایی بشود.
بنابراین به دلیل مبلغ بالای کرایه تاکسی ممکن است بسیاری از مسافران به دنبال راه های ارزانتری برای رسیدن به مرکز شهر باشند. در غیر این صورت و اگر همچنان ترجیح می دهید با تاکسی به هتل بروید کافیست از ساختمان ترمینال خارج شوید تا ردیف تاکسی های فرودگاه را مشاهده کنید.
تاکسی های فرودگاه جدید استانبول به رنگ های مختلفی مشخص شده اند: تاکسی های زرد اقتصادی (نوع C)، تاکسی های آبی (نوع B) و تاکسی های مشکی پرمیوم (تایپ E). تاکسی های زردرنگ از همه ارزان تر هستند و بسیاری از مسافران با استفاده از این نوع تاکسی به هتل و مرکز شهر می روند.

961894e1_dc2a_44e6_9a7c_ec1f723cb7fb

اتوبوس شاتل فرودگاه: havaist

نام سرویس اتوبوس شاتل فرودگاهی است که مسافران را از فرودگاه جدید استانبول سوار می کند و به مقاصد مختلف شهر می رساند.
اگر مقصدتان مرکز شهر و میدان تقسیم است کافی است سوار خط شماره IST 19 شوید که روی آن نوشته: «فرودگاه جدید استانبول-بشیکتاش-تقسیم» و آخرین ایستگاه پیاده شوید که روبروی هتل Point hotel و نزدیک میدان تقسیم خواهید بود. از آن جا می توانید تا هتلتان پیاده بروید یا اگر لازم است سوار تاکسی شوید.
برای دسترسی به محله سلطان احمد، بشیکتاش یا ینیکاپی هم سوار اتوبوس هایی شوید که آخرین مقصدشان (نوشته شده روی اتوبوس) به ترتیب سلطان احمد، بشیکتاش و ینیکاپی است.
 با استفاده از این اتوبوس می توانید در مدت زمان ۷۰ دقیقه با بیشتر (در صورت ترافیک) به مرکز شهر و مقصد برسید. کرایه اتوبوس در حال حاضر ۱۸ لیر به ازای هر فرد بزرگسال است. خوشبختانه این اتوبوس ها مجهز به مانیتور، اینترنت وای فای و یو اس بی برای شارژ کردن موبایل هستند.
 برای اطلاع از ساعت دقیق و زمانبندی حرکت اتوبوس ها و اطلاعات بیشتر می توانید به سایت سرویس havaist مراجعه کنید.

ba1810dc_9e86_4891_a37b_7c5326b592fa

 سرویس شاتل اختصاصی:

یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل فرودگاه جدید استانبول شاتل اختصاصی است که جایگزینی عالی برای تاکسی یا اتوبوس های شاتل معمولی است. این سرویس راحت تر از تاکسی است، قیمت ثابت و مشخصی دارد و از این رو با خیال راحت تری می توانید به مرکز شهر و هتل برسید. علاوه بر این، برخلاف اتوبوس های havaist، سرویس شاتل اختصاصی شما را دقیق درب هتل پیاده می کند. شاتل اختصاصی به ویژه وقتی با کودکان خردسال سفر می کنید گزینه ای بسیار مناسب است.
    یکی از بهترین سایت ها برای رزرو این سرویس، کیوی تاکسی (Kiwi Taxi) است. در این سایت سرویس های مختلف شاتل از اتومبیل های کوچک با ظرفیت ۳ مسافر گرفته تا مینی بوس های بزرگ با گنجایش ۱۹ نفر متغیر هستند ارائه می شود. با مراجعه با این سایت ها می توانید بهترین و مناسب ترین سرویس را انتخاب کنید. اگر با کودک خردسال سفر می کنید می توانید درخواست صندلی ویژه کودک بدهید.

سرویس حمل و نقل عمومی:

البته به جز موارد بالا که ذکر شد، شما از سرویس حمل و نقل عمومی هم می توانید استفاده کنید. این سرویس ها ارزان تر هستند، اما به جسارت و حس ماجراجویی بیشتری نیاز دارد. چرا؟
اولا شما در سفر به استانبول به احتمال زیاد چمدان ها و وسایل زیاد و سنگینی همراهتان خواهید داشت و حمل بار در مسافت طولانی کار سختی خواهد بود. دوما، تنها خط اتوبوسی که در دسترس شما قرار دارد خط H2 است که از فرودگاه جدید استانبول به مسیدیکوی (New Istanbul Airport – Mecidiyeköy) حرکت می کند. از ایستگاه نهایی احتمالا لازم است دوباره سوار تاکسی یا مترو شوید تا به هتل برسید و این کار مستلزم بالا و پایین رفتن از پله و سوار شدن به آسانسور است. علاوه بر این، این سرویس حمل و نقل عمومی تنها از ساعت ۶ صبح تا نیمه شب فعال است و در طول شب فعالیتی ندارد.
 مترو: در آینده ای نزدیک شبکه مترو فرودگاه جدید استانبول را هم تحت پوشش قرار خواهد بود. با این حال، در زمان نگارش این مطلب خط M11 در حال ساخت است و قرار است تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی شروع به فعالیت کند. این قطار از Gayrettepe شروع به حرکت می کند و با خط مترو اتوبوسی، خط M2 Yenikapı-Hacıosman (در حال حاضر فعال است) و خط M7 Kabataş-Mahmutbey (بخش اول آن هنوز در حال ساخت است) ادغام می شود.

30b18bba_7696_4f8a_9d3e_5847c23dde6a

 سرویس پیکاپ هتل:

اکثر هتل های استانبول سرویس پیکاپ فرودگاهی را هم به مسافرانشان ارائه می کنند. این سرویس ها به ندرت رایگان هستند و باید مبلغ جداگانه ای به هتل بپردازید که در اکثر مواقع گران تر از گزینه های بالا تمام می شود. با این حال، شاید به دلیل رفاه و راحتی بیشتری که دارد شاید برخی مسافران ترجیح بدهند از این سرویس استفاده کنند و به راحت ترین شکل ممکن به هتل برسند.

منبع : الی گشت
ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR