18 آذر ، 1395
شفق قطبی در صدر لیست چیزهایی است که در سفر به کشور ایسلند باید دید. این پدیده شگفت‌انگیز در اثر فعالیت‌های خورشیدی به وقوع می‌پیوندد و ماه‌‌های سپتامبر تا آوریل بهترین زمان برای مشاهده آن است

1شفق قطبی که به آن سپیده قطبی و نور شمالی هم می‌گویند در اثر فعالیت‌های خورشیدی به وجود می‌آید: خورشید میزان قابل توجهی از ترکیبات خود را بیرون می‌ریزد؛ این ذرات که غنی از نیتروژن و اکسیژن هستند، در کمتر از چند روز به لایه‌های بالایی اتمسفر زمین می‌رسند. در نتیجه این فعل و انفعال، در نقاط قطبی زمین، نورهای رنگی زیبایی در آسمان دیده می‌شوند.


2زمان و مکان وقوع شفق قطبی

 از آنجایی‌که دو قطب در زمین وجود دارد، نمی‌توان این نورها را لزوما شمالی یا جنوبی نامید. شفق قطبی در بهترین حالت بین عرض جغرافیایی ۶۰ تا ۷۰ درجه قابل مشاهده است. از آنجایی‌که تعداد کمی منطقه مسکونی در نیم‌کره جنوبی وجود دارد، این پدیده کمتر در قطب جنوب دیده می‌شود. در مقابل، بخش‌های شمالی قطب شمال از جمعیت بالاتری برخوردارند، به همین دلیل مردم از سراسر دنیا ـ چون روسیه و نروژ ـ می‌توانند از زیبایی خیره‌کننده این نور‌های رنگی قطبی لذت ببرند. هر چه بیشتر به سمت شمال پیش می‌رویم، این پدیده دیدنی‌تر هم می‌شود.

3شفق قطبی

یکی از بهترین مکان‌ها برای مشاهده این پدیده‌ی زیبا کشور ایسلند است. ایسلند در اقیانوس آتلانتیک و در حلقه قطبی قرار گرفته؛ در واقع پایین‌تر از عرض جغرافیایی ۶۵ درجه است. در مقایسه با سایر کشورهای شمالی چون سوئد، نروژ و فنلاند، ایسلند آب‌وهوایی متعادل‌تر دارد ـ این یعنی اینکه مشاهده شفق قطبی بدون نیاز به تحمل سرمای جانسوز قطب ممکن است. به دلیل وجود جریان گرم گلف استریم است که شرایط گرمتری برای این کشور به‌وجود آمده است: برای مثال زمستان‌ها در ریکیاویک گرم و مطبوع است و خیلی کم اتفاق می‌افتد که دمای هوا به زیر ۵ درجه برسد.هر چه نور‌های قطبی قوی‌تر باشند، روشن‌تر و سبزتر در آسمان ظاهر می‌شوند. نورهای ضعیف‌تر بیشتر شبیه ابرهای خاکستری می‌مانند و رنگی نیستند. اما یک شفق قطبی واقعی چیزی است که هیچ‌وقت از خاطرتان نخواهد رفت: کل آسمان را به رنگ سبز درمی‌آورد.شفق قطبی را شاید بتوان زیر نور ماه یا زیر روشنایی شهر دید. اما، برای اینکه کمال لذت را از رنگ‌های روشن و زیبای سپیده ببرید، باید حداقل ۵۰ کیلومتر از شهر دور شوید و تقریبا ۵ تا ۱۰ کیلومتر دورتر از هر گونه روستا یا آبادی قرار گرفته باشید. متاسفانه، ابرها ممکن است قوی‌ترین شفق‌های قطبی را در زیر خود پنهان کنند. بنابراین، مهم‌ترین مسئله در مشاهده این پدیده دیدنی وجود یک آسمان صاف و بدون ابر است. شرایط آب‌وهوایی در ایسلند بسیار متغیر است، به همین دلیل باید به دقت شرایط هوا را برای پیدا کردن بهترین مکان در ایسلند برای مشاهده آسمان پیدا کنید.


طبق افسانه‌های کهن ایسلندی، شفق قطبی زمانی در آسمان ظاهر می‌شود که پریان در جشن و سورور باشند. همچنین، در میان برخی، این اعتقاد وجود دارد که سوت زدن و آواز خواندن در زمان وقوع این پدیده ممکن است توهین به شیاطین باشد و سبب فلج شدن یا نابینایی فرد شود. اما، آنچه مسلم است این است که هیچ چیز نمی‌تواند مانع از تماشا کردن و تحسین کردن این پدیده فوق‌العاده زیبا شود.

5
شفق قطبی از ماه سپتامبر تا مارچ و بین اعتدالین پاییزی و بهاری قابل مشاهده است. در این بازه زمانی، در عرض‌های بالاتر، شب‌ها ۱۸ تا ۲۰ ساعت طول می‌کشند و حتی شفق‌های ضعیف‌ هم قابل مشاهده‌اند. اما نباید انتظار داشته باشید که هر شب آسمان را پوشیده از رنگ‌های زیبا ببینید: برای به وقوع پیوستن این پدیده، اول از همه باید خروج ذرات خورشیدی از خورشید اتفاق بیافتد، سپس این ذرات بین ۳ تا ۵ روز به لایه‌های بالایی اتموسفر برسند.یکی دیگر از ویژگی‌های خوب کشور ایسلند در مقایسه با سایر کشورها، امکان لذت بردن از سایر جاذبه‌های طبیعی آن است. اگر هم نتوانستید شفق قطبی را ببینید، چیز زیادی را از دست نداده‌اید می‌توانید از دیدنی‌هایی چون آبشارهای معروف، سواحل آتشفشانی سیاه و آب‌گرم‌هایی که هر ببینیده‌ای را متحیر می‌کند لذت ببرید و در عوض تصاویر پانورامای ما برای دیدن این پدیده زیبا تماشا کنید. مطمئن باشید این تصاویر مطئن‌ترین و راحت‌ترین راه برای لذت بردن از دیدنی‌های دنیا است.

منبع : کجارو

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR