09 بهمن ، 1395

باکو بزرگ‌ترین شهر، بندر و همچنین پایتخت جمهوری آذربایجان به شمار می‌رود که بر ساحل غربی دریای خزر واقع شده است و به دلیل ذخایر ارزشمند نفت اهمیت استراتژیک زیادی برای این کشور دارد. این شهر هرآنچه را که از شهری پرجمعیت در منطقه‌ی قفقاز انتظار دارید برایتان فراهم می‌کند.

روز اول

اولین روز خود را در باکو با بازدید از خیابان شهدا آغاز کنید.
خیابان شهدا (Martyrs' Lane)

baku1

پس از قتل عام مردم آذربایجان به دست نیروهای نظامی شوروی در دهه ۹۰ میلادی، هرساله در ۲۰ ژانویه بزرگداشتی برای تمام کشته‌شدگان برگزار می‌شود. این مکان امروزه نماد افتخاری برای تمام آذربایجان و استقلالش به شمار می‌رود.
بیشتر بخوانید:

    راهنمای جامع سفر به باکو؛ آذربایجان

برج‌های شعله (Flame Towers)


baku2

برج‌های شعله بلندترین آسمان‌خراش‌های شهر باکو هستند و تنها با ۷ دقیقه پیاده‌روی از خیابان شهدا به آن‌ها دسترسی خواهید داشت. از بالای این آسمان‌خراش‌ها می‌توانید سلطه‌ی کاملی بر شهر و بندر باکو داشته باشید. این برج‌ها در شب نمای کم‌نظیری را به شما پیشنهاد می‌کنند.


پارک داگوستا (Dagustu Park)

baku3

بعد از بازدید برج‌های شعله با ۴ دقیقه پیاده‌روی اندکی در پارک «داگوستا» استراحت کنید و از فضای سبز اطراف لذت ببرید.
بیشتر بخوانید:


رستوران زالکا (XALCA Restaurant & Terrace)

baku4
ساعات بازدید: همه‌روزه ۲۴ ساعته (شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل)

رستوران «زالکا» با غذاهایی محلی و اروپایی پذیرای شما خواهد بود. این رستوران حدود ۱/۵ کیلومتر از پارک «داگوستا» فاصله داشته و حدود ۲۰ دقیقه قدم‌زنی را در بر دارد. البته اتوبوس از ایستگاه پارک «داگوستا» تا ایستگاه رستوران «زالکا»، با گذر از ۶ ایستگاه و طی زمان ۲۴ دقیقه شما را به رستوران می‌رساند.
بیشتر بخوانید:موزه‌ی فرش آذربایجان (Azerbaijan Carpet Museum)

baku5
ساعات بازدید: شنبه‌ها، یکشنبه‌ها و دوشنبه‌ها از ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر مابقی روزها تعطیل است.

این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ی فرش آذربایجانی در دنیا به حساب می‌آید. در این موزه با به نمایش گذاشتن انواع فرش و قالیچه از زمان‌ باستان تا معاصر و با استفاده از تکنیک‌ها و اجناس متعدد هنر خود را به رخ جهانیان کشیده است. این موزه کمتر از ۱ دقیقه با رستورات «زالکا» فاصله دارد.
بیشتر بخوانید:ونیز کوچک (Mini-Venice)

baku6
«ونیز کوچک» در بلوار باکو در واقع شهرکی کوچک است که در دهه‌ی ۶۰ ساخته شد. مساحت این مکان به بیش از ۱۰,۰۰۰ متر مربع می‌رسد. امروزه این مکان دو جزیره بزرگ و چندین جزیره‌ی کوچک دارد. این نسخه کوچک‌شده از ونیز ایتالیا، تنها ۳ دقیقه پیاده از موزه‌ی فرش فاصله دارد.
روز دوم

در روز دوم گشت وگذاری در شهرهای قدیمی و جاذبه‌های تاریخی داشته باشید.
کاخ شروان‌شاهان (Palace of the Shirvanshahs)


ساعات بازدید: همه‌روزه از ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر

کاخ «شروان‌شاهان» پشت دیوارهای شهر قدیمی (ایچری‌شهر) واقع شده است. بنای مذکور که یکی از قدیمی‌ترین نمادهای باکو به شمار می‌رود در قرن پانزدهم میلادی ساخته شده است. این بنا در سال ۲۰۰۰ میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. این کاخ با پیاده‌روی از ایستگاه متروی ایچری‌شهر حدود ۵ دقیقه فاصله دارد.

baku7


موزه‌ی کتاب‌های کوچک (Miniature Books)


baku8

ساعات بازدید: همه‌روزه از ۱۱ صبح تا ۵ بعد از ظهر (سه‌شنبه‌ها و پنج‌شنبه‌ها تعطیل است).

این موزه تنها موزه‌ی کتاب‌های کوچک شده (مینیاتوری) در دنیا است. با فاصله‌ی حدودا ۱ دقیقه‌ای از کاخ «شروان‌شاهان»، دیدنش خالی از لطف نیست.
دیوارهای شهر (City Walls)

baku9

این دیوار مرزی بین باکوی قدیم و جدید است. تاریخ قدیمی باکو را در شهر مدرن باکو تجربه کنید. این دیوار تنها ۳ دقیقه با موزه‌ی کتاب فاصله دارد.
کافیشاپ اوکغ (Ocaq Art Kafe)

baku10
ساعات بازدید: همه‌روزه ۱۰ صبح تا ۷ شب (شنبه‌ها تعطیل است).

اگر تصمیم به استراحتی کوتاه مدت در کافی‌شاپی میان‌رده را دارید، کافی‌شاپ «اوکغ» را به شما پیشنهاد می‌شود. با فاصله‌ی ۳ دقیقه‌ای از شهر قدیمی گزینه‌ی خوبی برای استراحت به نظر می‌رسد.
بیشتر بخوانید:


پارک فیل‌هارمونی (Philharmony Park)

baku11

اگر علاقه‌ای به کافی‌شاپ رفتن ندارید، می‌توانید در پارک «فیل‌هارمونی» استراحت کنید. این پارک ۱۰ دقیقه از شهر قدیمی فاصله دارد.
رستوران زافرانو (Zafferano)

baku12

در رستوران بالارده‌ی «زافرانو» به صرف غذا‌های ایتالیایی، اروپایی و مدیترانه‌ای در تراس بنشینید و از منظره‌ی پانورامای شهر لذت ببرید. این رستوران در قسمت جنوبی پارک فیل‌هارمونی قرار داشته و ۱۵ دقیقه از شهر قدیمی با پای پیاده فاصله دارد.
موزه‌ی ملی هنر (National Art Museum of Azerbaijan)

baku13
ساعات بازدید: همه روزه از ۱۰ صبح تا ۶ بعد از ظهر (شنبه‌ها و یکشنبه‌ها تعطیل است).

این موزه بزرگ‌ترین موزه‌ی هنر در سرتاسر آذربایجان است و در ضلع شرقی پارک «فیل‌هارمونی» قرار دارد. از رستوران «زافرانو» و شهر قدیمی ۱۰ دقیقه پیاده تا این رستوران راه است.
روز سوم

با به پایان رساندن روز سوم تقریبا تمامی جاذبه‌های توریستی شهر باکو را خواهید دید و در روز آخر بیشتر به خرید کردن خواهید پرداخت.
یادبود میرزا الاکبر سبیر (Monument of Mirza Alakbar Sabir)

baku15

میرزا سبیر شاعر، فیلسوف و مدرس آذربایجانی در قرن ۱۸ام بود. مجسمه‌ی یادبود او در سال ۱۹۵۸ نصب گردید.
بیشتر بخوانید:

    مرکز فرهنگی حیدر علی‌ اُف شگفتی دیگر از معماری زاها حدید

کارگاه نقاشی علی شمسی (Workshop Ali Shamsi)

baku16

نقاش معاصر و برجسته‌ی آذربایجانی، علی شمسی، یکی از بهترین نقاش‌ها در آذربایجان است و دیدن آثار هنری او خالی از لطف نیست. این کارگاه ۶ دقیقه با پای پیاده از یادبود میرزا سبیر فاصله دارد.
شهر قدیمی (Old City Baku)

baku13

تاریخی‌ترین و قدیمی‌ترین بناهای باکو در شهر قدیمی که با نام‌های شهر درونی (Inner City) و شهر قدیمی (Old City) نیز شناخته می‌شود ۱۰ دقیقه با کارگاه فاصله دارد.
بیشتر بخوانید:

قعله‌ی دختر (Maiden Tower)
baku18

ساعات بازدید: همه‌روزه از ۹:۱۵ صبح تا ۶:۴۵ عصر (شنبه‌ها و یکشنبه‌ها از ۱۰ صبح تا ۶:۴۵ عصر)

قلعه دختر (به آذربایجانی قیزقالاسی) یکی از بناهای تاریخی جالب توجه در باکو است که قدمت آن به دوران ساسانی بازمی‌گردد. قلعه دختر با ارتفاع۲۹/۵ و عرض ۶ متر یکی از آثار ارزشمند فهرست میراث جهانی یونسکو (ثبت در سال ۲۰۰۰) به شمار می‌رود که همین موضوع به خوبی اهمیت آن را روشن می‌سازد. قلعه‌ی دختر گل سرسبد جاذبه‌های توریستی روز سوم به شمار می‌رود و ۷ دقیقه از شهر قدیمی فاصله دارد.
کافی‌شاپ چای باغ (Tea Garden 145)

baku20
ساعات بازدید: همه‌روزه ۴۲ ساعته

بعد از بازدید از قلعه‌ی دختر بهتر است کمی استراحت کنید. برای همین کافه باغ سنتی چای باغ ۱۴۵ که تنها ۱ دقیقه با قلعه‌ی دختر فاصله دارد را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
بیشتر بخوانید:


 اگر هوس غذای کرده‌اید، به شما رستورات باغ تراس را پیشنهاد می‌کنیم که باز هم تنها ۱ دقیقه با قلعه‌ی دختر فاصله دارد.
پارک ملی دریا کنار (Milli Park)


بلوار شهر (به طور رسمی پارک ملی دریاکنار) مکانی عالی برای تماشا دریای خزر و زیباترین چشم‌اندازهای شبانه‌ی باکو است. به علاوه اگر به دنبال مکانی مناسب برای قدم زدن هستید، احتمالا جایی بهتر از این پارک پیدا نخواهید کرد. از رستوران یا کافه ۳ دقیقه به سمت دریا‌ی خرز قدم‌زنی کنید تا به پارک ملی دریا کنار برسید.

baku21


روز چهارم

معمولا در برنامه‌های سفر روز آخر را به خرید اختصاص می‌دهند و این برنامه‌ی سفر نیز از این موضوع مستثنا نیست.


مرکز خرید پارک بولوار (Park Bulvar Baku)

baku22

ساعات بازدید: همه روزه از ۱۲ ظهر تا ۱ صبح روز بعد

«پارک بولوار» یک مرکز خرید چندطبقه است که در بلوار آذربایجان قرار دارد. این مرکز خرید، ۵ دقیقه پیاده با ایستگاه متروی Sahil فاصله دارد. بنای این مجموعه ترکیبی از ویژگی‌های معماری شرق و هنر مدرن غرب را در خود جای داده است. این مرکز شش طبقه است که دو طبقه‌ی آن زیر زمین قرار دارند. مساحت کلی مجموعه، ۱۷ هزار مترمربع است. پارکینگ این مرکز ظرفیت ۵۵۰ اتومبیل را دارد.
بیشتر بخوانید:


مرکز خرید پورت باکو مال (Port Baku Mall)
baku23

ساعات بازدید: همه‌روزه از ۹ صبح تا ۱۰ شب

درهای این مرکز خرید بزرگ و زیبا در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۴ به روی گردشگران گشوده شد. برندهای جدید و مطرح در این مجموعه‌ی سه طبقه که ۳۲ هزار مترمربع وسعت دارد، معرفی شده‌اند. در این مجموعه علاوه بر اینکه می‌توانید از برترین برندها بازدید کنید، بهترین رستوران‌ها و کافه‌ها پذیرای شما خواهند بود. این مرکز خرید ۱۲ دقیقه پیاده و ۵ دقیقه با تاکسی از «پارک بولوار» فاصله دارد و متاسفانه در مسیر ایستگاه اتوبوس نیست.
بیشتر بخوانید:

    بهترین و دیدنی ترین مراکز خرید باکو

خانه‌ی فیلت (Fillet House)


baku24

بعد از خرید اگر هوس استیک کبابی کرده‌اید پیشنهاد می‌کنم این رستوران که کمتر از ۱ دقیقه با مرکز خرید پورت باکو مال فاصله دارد را از دست ندهید.
فست‌فود رستوران (Baccanale)

ساعات بازدید: همه‌روزه از ۱۰ صبح تا ۱۰ شب

ولی اگر به دنبال فست‌فود می‌گردید، رستوران «باکانل» منتظر شما است. این رستوران نیز کمتر از ۱ دقیقه از مرکز خرید «پورت باکو مال» فاصله دارد.
متجمع Mall 28

baku28
ساعات بازدید: همه‌روزه از ۹ صبح تا ۱۰ شب

نام این فروشگاه از نام ایستگاه مترو به نام ۲۸ می (۲۸ May) گرفته شده و در یکی از سرزنده‌ترین محل‌های باکو قرار گرفته است. فروشگاه ۲۸ حدود ۷۰ برند داخلی و بین‌المللی و ۱۶ کافی‌شاپ و رستوران را در خود جای داده است. معروف‌ترین سینمای پایتخت نیز در این محل قرار دارد. این مجتمع یک از بهترین مجتمع‌های باکو است ولی از بندر فاصله دارد. به همین دلیل این مجتمع را آخر از همه پیشنهاد می‌کنیم که اگر خریدتان تمام نشده است به آن مراجعه کنید. این فروشگاه ۲۰ دقیقه پیاده، ۱۹ دقیقه با اتوبوس و ۶ دقیقه با تاکسی از مجتمع «پورت باکو مال» فاصله دارد.ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR