27 بهمن ، 1395
مقاصد پربازدید از نظر گردشگران ایرانی همه روزه در حال گسترش هستند .

اما امروز می خواهیم به شهری برویم که تا به امروز کمتر به آن پرداخته ایم ولی آرام آرام بر محبوبیت آن افزوده می شود؛ بالی مقصد ماست. جایی که با نام جزیره ی خدایان شناخته می شود و زادگاه آداب و رسوم و فرهنگ های مختلف است.

بالی یکی از جزایر اندونزی است؛ کشوری که گوشه گوشه اش دنیایی حرف برای گفتن دارد. در سال های اخیر به دلیل پیشرفت صنعت توریست در بالی مهاجران اروپایی و استرالیایی زیادی به این شهر رفته و در آن مشغول به کار شده اند و همین امر موجب ازدیاد روز افزون محبوبیت بالی در نزد جهانیان شده است.

به دلیل آب و هوای خوب و مناظر بکر و دیدنی این شهر ایرانیان هم مشتاق به گردش و تفریح در بالی شده اند، ما هم تصمیم داریم به یکی از پر طرفدار ترین مکان های دیدنی این شهر یعنی معبد تانالوت برویم؛ جایی که امکان ندارد کسی به بالی برود و از دیدن آن صرفه نظر کند. معبدی زیبا در میان آب های خروشان…

4_معبدی زیبا در میان آب ها است.

_یکی از پر بازدیدترین و زیباترین اماکن توریستی اندونزی می باشد.

_سالانه هزاران توریست برای دیدار این معبد به بالی می روند.

_ظاهر معبد تانالوت مخوف و ترسناک در عین حال دوست داشتنی است.

با نیایشگاهی رو به رو هستیم بر فراز صخره ای زیبا… در جنوب غربی سواحل جزیره ی بالی.

معبد تانالوت ( Tanah Lot ) که با نام معبد لوط هم شناخته می شود در ۴۰ کیلومتری شهر بالی بر روی تخته سنگی بزرگ در میان آب های اقیانوس هند قرار گرفته است و با پلی از جنس سنگ های مرجانی به طول ۲۰ متر به ساحل وصل می شود، این معبد یکی از معابد ۷ دریای بالی به حساب می آید اما در میان آن ها تنها معبدی است که به رویایی ترین مکان برای عکاسی تبدیل شده است.

a11


از شگفتی های معبد لوط این است که در زمان هایی که آب اقیانوس بالا می آید، تخته سنگی که معبد روی آن قرار دارد تا مقدار زیادی زیر آب می رود و گردشگران نمی توانند به داخل معبد بروند. تنها زمان هایی که  اقیانوس آرام و سطح آب پایین است توریستان اجازه ی ورود به آن را پیدا می کنند.

a1
لوت یا لوط به معنای خشکی در میان آب است و تانا هم نام مکانی است که معبد لوط در آن قرار گرفته است به همین دلیل این معبد با نام تانا لوت شناخته می شود.

این مکان یکی از مهم ترین مراکز توریستی بالی می باشد، معبدی باستانی متعلق به هندوها که در ساحل کناری آن مرکزی برای تفریح و خوش گذرانی توریستان وجود دارد، این تفریگاه امکاناتی مانند رستوران، فروشگاه، پارک مرکزی و مکانی برای برپایی مراسم رقص و پای کوبی دارد.

معبد لوط در روستایی به نام برابان ( Beraban ) در ۲۰ کیلومتر منطقه ی کوتا قرار گرفته است.

2

گفته می شود در حدود قرن پانزدهم میلادی ( سال ۱۴۸۹ ) فردی به نام دنگ هیانگ نیارتا ( Dang Hyang Nirartha ) در حال پیمودن سواحل جنوبی بالی تخته سنگی را می بیند، همان صخره ای که امروزه معبد لوط روی آن قرار دارد. او بر فراز این صخره می رود و کمی استراحت و با ماهیگیران منطقه صحبت می کند و می گوید دوست دارد بنایی بر روی این صخره بسازد. دنگ هیانگ یک شب کامل را بر روی این صخره به سر می برد و در رویاهایش غرق می شود.

سر انجام نیارتا شروع به ساخت معبدی هندو برای پرستش خدای دریا بر روی این صخره می کند که امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مهم بالی شناخته می شود و حدودا سه میلیون گردشگر سالانه از این معبد بازدید می کنند.

همانطور که اشاره کردیم معبد لوط به دلیل پرستش خدای دریاها ساخته شد و یکی از مهم ترین معابد خدای دریا در میان هندوها می باشد، که بسیار مورد احترام پیروان هندو است.

یکی از دلایلی که بر اهمیت این معبد افزوده است وجود افسانه های کهن در رابطه با آن است؛ مهم ترین افسانه ی روایت شده در رابطه با معبد لوط این است که مار غول آسایی در میان اقیانوس هند زندگی می کند و ماموریت آن تنها این است که از معبد لوط حفاظت کند و روح های خبیث را از این شهر دور نماید، به همین علت به معبد لوط معبد افسانه ها هم می گویند.
7


امروزه از معبد لوط بیشتر به عنوان مکانی مناسب برای گردشگران یاد می شود تا مکانی دینی؛ و اغلب در اوقاتی که مراسم مذهبی خاصی در آن برپا می شود جنبه ی روحانی پررنگ تری دارد، برای گشت و گذار گردشگران در این معبد هم تعابیر زیادی اندیشیده شده است تا گردشگران بتوانند به بهترین نحو از سفرشان به جنوب بالی لذت ببرند.

a9


حتی گردشگران زیادی به سوی این معبد می آیند تا غروب خورشید را در این مکان تماشا کنند و یا از خودشان و همراهانشان عکس بیندازند.

نکته ی قابل توجه در رابطه با این معبد این است که در سال های اخیر به دلیل زیان هایی که گردشگران به این منطقه و معبد وارد کرده اند، در حال حاضر اجازه ی ورود به گردشگران خارجی به داخل این معبد داده نمی شود و تنها افرادی که مقیم بالی هستند می توانند وارد این معبد شوند اما با این حال باز هم گردشگران برای دیدن نمای بیرونی این معبد به بالی می آیند و از مناظر زیبای اطراف آن استفاده کرده و به عکاسی می پردازند.

a2

 در این قسمت با تفریحات موجود در معبد تالوت برای گردشگران و بازدیدکنندگان آشنا می شویم.
۱ ) عکاسی

با جستجو در اینترنت متوجه می شوید که میلیون ها تصویر از این معبد وجود دارد و در آن ها از انواع و اقسام تکنیک های عکاسی استفاده نموده اند. دلیل این موضوع شهرت این معبد به عنوان مکانی بکر برای عکاسی در شهر بالی است. به دلیل موقعیت جغرافیایی معبد و قرار گرفتن آن روی صخره ای که تنها با راهی باریک به خشکی متصل می شود و درختان سرسبزی که در محیط معبد ساخته شده اند و همچنین موج های خروشانی که همیشه در حال برخورد با بدنه ی صخره هستند اینجا به محلی عالی برای عکاسان بدل گشته است.

۲ ) پیاده روی

قدم زدن در امتداد سواحل اقیانوس هند در کنار طبیعتی سرسبز و زیبا هنگامی که نسیمی خنک می وزد از تفریحات آرامش بخش و مورد علاقه ی گردشگرانی است که به قصد بازدید از معبد تانالوت به شهر بالی آمده اند.

۳ ) خرید

در نزدیکی معبد تانالوت و در راه رسیدن به آن گردشگران می توانند پوشاک، خوراکی و سوغات خریداری کنند و با این کار گردش خود را تکمیل نمایند. ماهی یکی از کالاهایی است که در این بازار فروخته می شود، زیرا ماهیگیران محلی زیادی در این ساحل فعال هستند و به ماهیگیری و فروش آن ها مشغول اند.

12


۴ ) گلف

اگر راه ورودی معبد تانالوت را ادامه دهید و وارد خشکی شوید با زمینی مواجه می شوید که در آن امکان بازی کردن گلف برای علاقمندان وجود دارد.

هر فرد برای بازی در این زمین گلف باید ۱۷۰ دلار چیزی معادل ۵۳۸ هزار تومان پرداخت نماید.

a3

یکی از زمان های خوبی که می توان برای تماشای معبد تانالوت مراجعه کرد هنگام غروب خورشید می باشد؛ زمانی که معبد غرق در نور سرخ و نارنجی غروب خورشید می شود.

۶ ) تماشای مراسم رقص آتش

تورهای گردشگری بالی که مخصوص به قسمت غربی این شهر هستند گردشگران را برای بازدید از معبد لوط می برند، اگر در زمان غروب خورشید به دیدار معبد بالی بروید می توانید شاهد مراسم رقص آتش که در تفریگاه ساحلی کنار معبد برپا می شود را تماشا کنید.

a5

در معبد تانالوت مراسم مختلفی برای پرستش خدای دریا و آب ها وجود دارد که در اغلب آن ها هندوها با لباس های رنگی ( بیشتر زرد، قرمز، نارنجی ) حاضر می شوند و به آواز و رقص و دعا و نیایش می پردازند.

۷ ) اسب سواری

در منطقه ی تانالوت می توانید اسب سواری کنید و با اسب ساحل زیبای تانالوت را بپیمایید، توجه داشته باشید اگر تورهای گردشگری را خریداری می نمایید اغلب شامل اسب سواری هم می شود، اسب سواری حدودا ۲ ساعت از زمان شما را می گیرد.

هزینه ی سوار شدن بر روی اسب برای هر فرد ۷۰ دلار معادل ۲۲۱ هزار تومان است.
معبد

از جمله تفریحاتی که در اطراف معبد تانالوت وجود دارد سواری بر موتور چهار چرخ است، می توانید بر موتورهای چهار چرخ قدرتمند سوار شوید و به آسانی تمامی ساحل تانالوت را بپیمایید.

هزینه ی سوار شدن بر موتور های چهار چرخ این منطقه در دو ساعت برای بزرگسال ۸۰ دلار معادل ۲۵۳ هزار تومان و برای کودک و نوجوان ۷۰ دلار معادل ۲۲۱ هزار تومان می باشد.

a6

جالب است بدانید که به مناسبت های گوناگون و در برخی مراسم مذهبی در تانالوت رژه هایی برپا می شود، در این رژه ها اغلب زنان ، دختران و گاهی مردان بالیایی با استفاده از لباس های رنگین و آرایش های گوناگون که هر یک سمبل یکی از آداب و رسومات مذهبی است در منطقه رژه می روند.

در این رژه ها از گل و میوه های گوناگون برای زیباتر شدن استفاده می کنند، از میوه هایی که در این رزه ها استفاده می شود می توان به پرتقال، موز و سیب اشاره کرد که به دلیل خاک حاصلخیز بالی به وفور در این شهر کشت و برداشت می شوند. اگر در تاریخ هایی که مراسم مذهبی هندو برپا می شود به تانالوت بروید می توانید فستیوالی از رژه های مذهبی را تماشا نمایید. آداب و رسوم هندوها بسیار گسترده و وسیع است و کارناوال در مطلبی جداگانه به آن خواهد پرداخت.

9با این که مردمان محلی عقیده دارند ماری سهمگین در حال مراقبت از این معبد است اما از سال ۱۹۸۰ میلادی تا کنون این معبد در معرض ویرانی قرار گرفته است و دلیل اصلی عدم امکان ورود گردشگران به داخل معبد هم همین موضوع است. به دلیل امواج خروشانی که همیشه در این منطقه وجود دارند و همچنین بالا و پایین رفتن مداوم سطح آب اقیانوس در این ساحل، صخره ی معبد تانالوت در معرض فرسایش شدیدی قرار دارد.

تا به حال با کمک دولت ژاپن این معبد تا اندازه ی زیادی بازسازی شده است به میزانی که گفته می شود حدودا بیش از یک سوم این معبد کاملا بازسازی و مرمت و یا به عبارتی دیگر دوباره سازی شده است و مسئولان در تلاش هستند که از تخریب این معبد جلوگیری کنند.

تا جایی که مشخص است این معبد دو قسمت دارد؛ یک قسمت برای دعا و برپایی مراسم مذهبی که همه باید اجازه ی دسترسی به آن را داشته باشند و مخصوص برپایی مراسم نماز روستائیان بوده است و یک قسمت برای خدای دریا که کسی حق ورود به آن را ندارد.

همچنین پل سنگی که صخره ی معبد را به خشکی متصل می کند در اثر شرایط آب و هوایی تو خالی شده و همه روزه در حال آسیب دیدن بیشتر است.

a7


در منطقه ی تانالوت ۸ معبد دیگر هم وجود دارد که شما می توانید به آن ها هم سر بزنید، کارناوال در آینده به تک تک این معابد خواهد رفت و شما را با آن ها آشنا می کند.

معابد نزدیک به معبد تانالوت عبارت اند از:


در تمامی فصول سال امکان بازدید از این ناحیه ی زیبا وجود دارد، اما پیشنهاد می کنیم که در هر فصلی که عازم بالی می شوید سعی کنید در هنگام عصر برای بازدید از معبد تانالوت بروید چون هم می توانید شاهد غروب خورشید باشید و هم تعداد گردشگران کمتر است و ساحل خلوت تر.

در بازدید از معبد تانالوت یا لوط فصل سفر حرف اول را در انتخاب زمان برای بازدید نمی زند بلکه ساعتی که شما برای رفتن به معبد انتخاب می کنید مهم است، غروب آفتاب محبوب ترین زمان است و ساحل جلوه ی بیشتری دارد و از بعد از ظهر تا شب توریستان زیادتری برای دیدار تانالوت اقدام می کنند، غروب آفتاب سبب به وجود آمدن مناظری عالی در تانالوت می شود و در وسط هفته و هنگام غروبخورشید بهترین زمان برای دیدار تانالوت است، اما اگر تماشای غروب ساحل تانالوت برای شما اهمیت زیادی ندارد می توانید هنگام صبح که خلوت است به معبد لوط بروید.

a8

بهترین راه برای رفتن به شهر بالی و دیدار معبد تانالوت استفاده از تورهای گردشگری می باشد که با توجه به خدماتی که به شما ارائه می دهند هزینه های گوناگونی دارند، برای مثال می توانید تورگردشگری یک روزه معبد تانالوت را به قیمتی حدود ۱ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان تهیه نمایید.

اگر قصد دارید به تنهایی و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به معبد تانالوت بروید باید بدانید که تنها راه رسیدن به ان تاکسی است شما می توانید از هر نقطه ای از بالی که هستید برای محله تانالوت و معبد تانالوت تاکسی بگیرید، اما اغلب گردشگران این ناحیه با تورهای گردشگری و ترانسفر آن ها به این معبد میروند.

اگر با خودروی شخصی برای دیدن معبد لوط می روید باید بدانید ار کوتا حدودا باید ۴۵ دقیقه سواری کنید و اگر از اوبود ( Ubud ) به معبد می روید حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه راه در پیش دارید.

توجه داشت باشید هنگام بعد از ظهر معبد شلوغ است و به احتمال زیاد باید اتومبیلتان را در پارکینگ پارک کرده و تا معبد پیاده بروید.

a9

برای ورود به منطقه ی گردشگری تانالوت باید هزینه ی ورودی پرداخت کنید که هزینه ی آن به شرح زیر است:

برای کودکان اندونزیایی ( ۶ تا ۱۲ سال ) : ۱۵۰۰۰ روپیه

برای کودکان خارجی ( ۶ تا ۱۲ سال ) : ۳۰۰۰۰ روپیه

برای بزرگسالان داخلی: ۲۰۰۰۰ روپیه

برای بزرگسالان خارجی: ۶۰۰۰۰ روپیه

همچنین از ساعت ۷ صبح تا ۱۹ شب اجازه ورود به منطقه تانالوت را دارید.

آدرس: آسیا، اندونزی، بالی، معبد تانالوت.

 .Address: Bali 82171, Indonesia

6


ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR