27 خرداد ، 1396

مارماریس علاوه بر طبیعت، مراکز خرید و مکان‌های دیدنی غذاهای  محلی خوشمزه‌ای دارد که تنها مخصوص این شهر است.


غذاهای محلی مارماریس هم مانند غذاهای شهرهای دیگر دنیا مجموعه‌ای از طعم‌ها، مزه‌ها و رنگ های مختلف هستند. به طور کلی طعم غذاهای معروف و مخصوص ترکیه را در تمام شهرهای این کشور می‌توانید تجربه کنید. در ادامه به معرفی غذاها و شیرینی‌های سنتی ترکیه و مارماریس می‌پردازیم.


پیلاو (Pilav)


marmaris10

marmaris12پلاف یا پلو برنجی است که از موادی چون گوشت و ادویه طعم‌دار می‌شود. گاهی پیش از اضافه کردن مواد به برنج، آن را در روغن تفت می‌دهند و همین دلیل قهوه‌ای بودن رنگ پلو است. بسته به نوع منطقه به آن گوشت، ماهی، سبزیجات، پیاز پخته شده، پاستا و میوه‌های خشک اضافه می‌کنند.

سیمیت (Simit)

marmaris9قدمت این خوراک مختصر به قرن ۱۶ بازمی‌گردد. کاروان‌های به استانبول می‌رفتند یا از آن بازمی‌گشتند کیسه‌های خود را پر از حنان‌های حلقه‌ای می‌کردند.امروزه این نان‌های پوشیده از کنجد را در صبحانه یا به عنوان یک میان وعده میل می‌کنند.

marmaeis7


ترک‌ها عاشق دوغ هستند و هر ساله بیش از ۲ میلیون تن از این نوشیدنی سفید را می‌نوشند. قدمت این نوشیدنی محبوب به کوچ‌نشینان هزاران سال پیش در آسیای مرکز برمی‌گردد. این نوشیدنی خنک را آیران نیز می‌نامند.شوربا (Corba)

marmaris7

marmaris6


شاید باورش سخت باشد اما این سوپ ساده در بین مردمان ترکیه بسیار محبوب است تا حدی که صبحانه هم شوربا می‌خورند. این سوپ از عدس یا گوجه تهیه می‌شود اما گاها از زبان و مغز گوسفند هم به عنوان مواد اصلی استفاده می‌کنند. شکل دیگر این سوپ را در شمال شرق ترکیه از کلم تهیه می‌کنند.

پیتزای ترکی

marmaris2

3پاید، پیتا (Pide) یا لحم‌عجین (Lahmacun) که به  پیتزای ترکی معروف است نان نازکی با است که روی آن پنیر، تخم‌مرغ، گوشت ریز شده، مرغ یا ماهی تن می‌ریزند و در فر با شعله بالا قرار می‌دهند. این غذا بسیار شبیه به پیتزا است و مدل سبزیجات آن نیز به گیاه‌خواران پیشنهاد می‌شود.
کباب

کباب ترگی

marmaris1


بیش از ۴۰ نوع کباب در ترکیه وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها کباب خیابانی است. سیخ‌های گردان بزرگ از گوشت گاو یا مرغ را نزدیک گاز قرار می‌دهند، لایه‌های پخته شده را از آن جدا کرده و داخل نان قرار می‌دهند و روی آن کاهو، پیاز و گوجه می‌ریزند. این کباب با دوغ وعده بسیار لذیذ و پرطرفداری است.

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR