23 شهریور ، 1396
در بهار سال جاری، یک جفت دست از کانال آب در ونیز بیرون آمده و دیوارهای هتل Ca’ Sagredo را نگه داشت. این مجسمه توسط هنرمندی ایتالیایی موسوم به «لورنزو کوین» ساخته شد تا به روشی مبتکرانه، تاثیر تغییرات آب و هوایی و بالا آمدن سطح آب در این شهر باستانی را نمایش دهد.کوین تنها هنرمندی نیست که با ساخت مجسمه به شکل دست، سعی دارد مفهوم ویژه ای را به انسان ها برساند. پیش از او، هنرمندان دیگری نیز با اهداف گوناگون، به ساخت چنین مجسمه هایی اقدام کرده بودند. اگر کنجکاو هستید تا بیشتر در این رابطه بدانید، پیشنهاد می کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

Mano del Desierto – بیابان آتاکاما، شیلی

شاید بتوان گفت یکی از مشهورترین مجسمه های ساخته شده به شکل دست، در وسط بیابان آتاکاما در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر Antofagasta در کشور شیلی قرار دارد. این اثر هنری توسط یک هنرمند اهل همین کشور به نام «ماریو ایرازابل» ساخته شده است. هدف از ساخت این سازه، بزرگداشت مقام قربانی های بی عدالتی و شکنجه توسط رژیم ارتشی شیلی در گذشته است.

2_1

این مجسمه از جنس بتن بوده و حدود ۱۱ متر ارتفاع دارد.

مجسمه دست «پونتا دل استه»- اروگوئه


این اثر نیز از دیگر مجسمه های دست است که توسط همان هنرمند اهل شیلی که در بالا اشاره کردیم، یعنی «ماریو ایرازابل» ساخته شده است. این مجسمه در ساحل یک شهر توریستی در کشور اروگوئه نصب شده است.

4_1

مجسمه مورد بحث در تابستان سال ۱۹۸۲ میلادی رونمایی شد و از همان زمان تاکنون به عنوان نماد پونتا دل استه به شمار می رود و به یکی از جاذبه های گردشگری این شهر تبدیل شده است. در طول سال ها نام های گوناگونی به این مجسمه اطلاق شده است. از جمله می توان به «مردی در حال ظهور» یا «مجسمه انگشتان» اشاره کرد.

5_1


دستان در حال دعا، تولسو، ایالت متحده آمریکا

این مجسمه در ورودی پردیس دانشگاه اورال روبرت در اوکلاهاما قرار دارد. از مشخصات آن می توان به ۱۸ متر طول و ۳۰ تن وزن اشاره کرد. گفته می شود که این سازه یکی از بزرگ ترین مجسمه های برنزی در آمریکاست.

7_1

دست تناسب، کیپ هومی، کره جنوبی

دست تناسب یا دست هارمونی، در ساحل هومیگات در یکی از شرقی ترین مناطق شبه جزیره کره واقع شده است. این مجسمه از برنز و گرانیت و در سال ۱۹۹۹ ساخته شده است.

9_1

دست غول پیکر در شهر باندونگ، اندونزی

این دست بزرگ از جنس استیل ساخته شده و در ورودی سترادوتا، یک مجتمع مسکونی باکلاس در شهر باندونگ واقع شده است. طراح این مجسمه هنرمندی موسوم به «نیومن نیوآرتا»ست؛ یکی از مشهورترین مجسمه سازهای کشور اندونزی.

10_1

یادبود هولوکاست، میامی

مجسمه یادبود هولوکاست در شهر میامی در فلوریدا نصب شده و ۱۲ متر طول دارد. همان طور که در تصویر می بینید، صدها انسان از این دست آویزان شده و با کمک هم به سمت بالا در حال صعود هستند.

11_1

روی این دست همچنین طرحی همانند تاتو نیز حکاکی شده که تعداد نفرات نجات یافته از فاجعه آشویتس را نشان می دهد. این مجسمه توسط «کنیث ترایستر» طراحی و ساخته شده است.

دست ها و مولکول ها، رامسگیت، کنت

یک جفت دست با ۲٫۵ متر ارتفاع در منطقه Ramsgate واقع در شهر کنت در کشور انگلستان از زمینی بیرون آمده و یک رشته مولکول در خود دارد. سرمایه ساخت این مجسمه را فردی به نام دیوید بارنز و کارخانه داروسازی Pfizer پرداخته است. این سازه در ژوئن سال ۲۰۰۰ در کنت نصب شد.

12

دست، مادرید، اسپانیا

این مجسمه در سال ۱۹۸۷ میلادی ساخته شده و دومین مجسمه دست غول پیکری است که «Mario Irarrázabal» ساخته است. این مجسمه در پارک خوان کارلو در شهر مادرید نصب شده و همانند همان مجسمه ای است که در اروگوئه قرار دارد.

13

دست بزرگ ونیز

دست غول پیکری که در کانال بزرگ ونیز ساخته شده، قرار نیست یک مجسمه دائمی باشد بلکه فقط تا ماه نوامبر در این مکان قرار خواهد داشت.

«لورنزو کوین» طراح و سازنده این مجسمه بیان داشته که هدف از ساخت این مجسمه این است تا نشان دهد که تغییرات جوی یک تهدید جدی برای این شهر محسوب می شوند و ممکن است نتایخ ناخوشایندی به دنبال داشته باشند.

14

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR