02 اسفند ، 1396
تاکنون هزاران گزارش درباره غرق کشتی‌ها، سقوط هواپیماها و ناپدید شدن سرنشینان آنها در اعماق آبهای اسرارآمیز مثلث برمودا در چند دهه گذشته به ثبت رسیده است،

از آن همه کشتی‌های تجاری و مسافربری و قایق‌های اکتشافی یا ماهیگیری که در منطقه مثلث مرگ به کام آبهای خروشان دریا فرو رفته‌اند

و از هواپیماهای مسافری یا نظامی دوران جنگ جهانی که در این نقطه سرنگون شده‌اند تاکنون با همه کاوش‌های دریایی اثری به‌دست نیامده است.

شایعه ها و نظریه ها در مورد مثلث برمودا

هرچند شایعه‌های مختلف و نظریه‌های علمی فراوانی از سوی دانشمندان و محققان درباره ناپدید شدن اسرارآمیز آنها مطرح شده است.

هرچند برخی کارشناسان، موقعیت‌های ویژه جغرافیایی، یا نیروی جاذبه زمین و جذر و مد اقیانوس‌ها در رابطه با جاذبه‌ها و عوامل فراطبیعی را دلیل چنین پدیده‌ اسرارآمیزی می‌دانند. با این حال معمای مثلث شیطانی برمودا همچنان در پس پرده‌ای از ابهام باقی مانده است.

مثلث برمودا کجاست ؟

برمودا منطقه‌ای مثلثی شکل است که در بخش غربی اقیانوس آتلانتیک شمالی (اطلس) قرار دارد و نیروی دریایی امریکا تاکنون وجود چنین منطقه‌ای را به رسمیت نشناخته است

و براساس مطالعه صندوق جهانی طبیعت در سال ۲۰۱۳ میلادی که عمده فعالیت‌آن در خصوص حفاظت از محیط زیست تعریف شده، در فهرست مربوط به خطرناک‌ترین مناطق آب و هوایی جهان نامی از مثلث برمودا قید نشده است.

هر ساله ۱۰ منطقه از بدترین و مرگبارترین نقاط جوی برای آگاهی خلبانان، کاپیتان‌های کشتی‌ها و رانندگان ترانزیت از سوی صندوق جهانی طبیعت معرفی می‌شود.

حتی برخلاف تصور بسیاری از مردم جهان، شرکت‌های بیمه اجازه ندارند برای عبور و مرور کشتی‌های تجاری از منطقه پراسرار مثلث برمودا مبلغ بیشتری از بازرگانان بابت بیمه کالا دریافت‌کنند.

1
اولین بار «وینسنت گادیس» در شماره ۱۹۶۴ مجله Argosy (کشتی بزرگ) منطقه‌ای مثلثی و شبه جزیره‌ای را در محدوده میامی، فلوریدا و پورتوریکو در میان اقیانوس اطلس به‌ثبت رساند.

نخستین‌گزارش از ناپدید شدن کشتی در ۱۶ سپتامبر سال ۱۹۵۰ میلادی، (۲۶ شهریور ۱۳۲۹) توسط «ادوارد ون وینکل جونز» در نشریه آسوشیتدپرس به چاپ رسید.

دو سال بعد مجله «فیت» با چاپ مقاله‌ای کوتاه از «جورج ایکس»، تحت عنوان «رمز و رازهای دریا» اسرار منطقه برمودا را فاش کرد.

در این مقاله به‌طور اجمالی به ناپدید شدن پرواز شماره ۱۹ درباره پنج هواپیمای نظامی امریکایی و ناپدید شدن تیم ۱۳ نفره از اعضای نیروی دریایی امریکا اشاره شده است.

2

در آوریل سال ۱۹۶۲ میلادی مجله «لژیون» امریکایی ادعا کرد نکته مهمی در علل سقوط یا ناپدید شدن پرواز شماره ۱۹ وجود داشته که اسرار‌آمیز است.

طبق ادعای مدیران این مجله و تحقیق‌های به عمل آمده، پنج هواپیمای نظامی هم پیش از ناپدید شدن، ورود به منطقه‌ای عجیب را به برج مراقبت گزارش داده بودند.

اما مجله «ارگزوا» در مقاله‌ای به نام «مثلث برمودای قاتل» و انتشار کتابی در این زمینه، برمودا را به ‌غولی آدمخوار تشبیه کرد.


تکرار وقوع حوادث اسرارآمیز و ناپدید شدن هواپیماها و کشتی‌های بزرگ تجاری از یک سو و انتشار اخبار وحشتناک مرگ ملوانان و خلبانان از سوی دیگر، موجی از ناآرامی و ترس را در میان شهروندان امریکایی و مردم سراسر جهان برانگیخت

و طبق گزارش‌های به‌عمل آمده، حل معمای پرواز شماره ۱۹ به جنجالی‌ترین خبر دهه ۴۰‌تا ۵۰ تبدیل شد. در این حادثه پنج فروند هواپیمای نظامی از نوع «تی‌بی‌ام افینگر ۳» در پنج دسامبر سال ۱۹۴۵ میلادی برای اجرای یک عملیات اکتشافی همزمان به سمت برمودا به پرواز درآمدند.

ســـاعتی پس از این پرواز اسرارآمیز «چارلز تیلور» افسر خلبان در تماس با برج مراقبت وضعیت جوی نامساعدی را گزارش داد و گفت همه قطب‌نماها ودستگاه‌های مغناطیسی از کار افتاده‌اند.

3

«لورنس دیوید کخ» پژوهشگر دانشگاه ایالتی آریزونا و نویسنده کتاب «راز مثلث برمودا» در سال ۱۹۷۵ میلادی ادعا کرد: نکات ناگفته بسیاری در گزارش‌های ثبت شده وجود دارد.

وی نوشته‌های «گاریس» و سایر نویسندگان درباره مثلث برمودا را اغراق آمیز دانست. این نویسنده معروف، اشتباه‌ها و تناقض‌های فراوانی را در اظهارات «چارلز برلیتز» و سایر شاهدان و بازماندگان کشف کرد. وی در بخشی از آخرین یافته‌هایش این طور عنوان کرده‌است:

۱-‌ کشتی‌ها و هواپیماهای ناپدید شده در مثلث برمودا گرفتار توفان گرمسیری شده‌اند و قطعات تکه‌تکه شده آنها کیلومترها دورتر پیدا شده‌است.

۲-‌ برلیتز و سایر نویسندگان با ذکر نکردن وقوع توفان، بر وحشت مردم افزوده‌اند و آن را یک رویداد ماورایی قلمداد کرده‌اند.

۳-‌ برخی اطلاعات موجود در خصوص مفقود شدن کشتی‌ها و قایق‌ها اغراق‌آمیز بوده مثلاً یک کشتی ناپدید می‌شد، اما کشتی‌ها و هواپیماهای دیگری که از همان مسیر عبور می‌کردند، چگونه در دام مثلث برمودا گرفتار نمی‌شدند؟

۴-‌ افسانه مثلث برمودا موضوعی جنجالی برای شهرت نویسندگان بوده است.با این همه تناقض‌ها در گزارش‌های کارشناسان فن و تحلیلگران علمی، معمای مثلث برمودا همچنان ناگشوده باقی‌مانده است.

نظریه‌های دانشمندان و راز مثلث برمودا

ناهنجاری‌های مغناطیسی، توفان‌های گرمسیری، وزش بادهای ویرانگر، شرایط جوی بسیار سرد و ناپایدار امواج سرکش و از همه مهم‌تر وجود میدان‌های گازی هیدرات متان توسط دانشمندان و محققان در خصوص راز مثلث برمودا ارائه شدند.

آزمایش‌های محققان استرالیایی ثابت کرد وجود حباب در آب سبب کاهش چگالی و در نتیجه فرورفتن کشتی‌ها در اعماق آب خواهد شد. وجود کریستال ۳۲ کیلومتری مدفون در اعماق اقیانوس نیز به اثبات رسیده است.

در این فرضیه گاز متان به صورت «گل‌افشان» به‌صورت کف در سطح آب پدیدار می‌شود و بدین ترتیب هر شناوری بر سطح آب غرق خواهد شد.


انتشار گزارش سازمان زمین‌شناسی امریکا نیز وجود گاز متان در بسیاری از آب‌های جهان از جمله منطقه «ریج بلیک» در ساحل جنوب شرقی امریکا را به تأیید رسانده است.

این سازمان با انتشار مقاله‌ای رویداد گاز متان در برمودا را در حدود ۱۵ هزار سال پیش به اثبات رساند. یکی دیگر از دلایل غرق شدن کشتی‌ها در برمودا وجود پدیده «گلف استریم است»،

یک جریان اقیانوسی عمیق که از خلیج مکزیک سرچشمه می‌گیرد و از راه تنگه فلوریدا به اقیانوس اطلس شمالی جریان می‌یابد.

در حقیقت یک رودخانه در اعماق این اقیانوس وجود داردکه موجب انتقال تکه‌های کشتی‌ها با سرعت ۲٫۵ متر در ثانیه خواهد شد.

حقایقی جالب درباره مثلث برمودا

شاید شما هم داستان‌های زیادی درباره‌ی مثلث برمودا شنیده‌ باشد، در این مقاله نیز می‌خواهیم نکاتی جالب را درباره‌ی این منطقه به شما بگوییم؛ اما پیش از آن باید توجه کنید که بین جزیره‌ی برمودا و مثلث برمودا تفاوت وجود دارد، مجموعه جزایر برمودا در شمال اقیانوس اطلس قرار دارد و با توجه به طبیعت زیبایش می‌تواند یکی از گزینه‌هایی باشد که برای گذران تعطیلات بلیط هواپیمای خود را به آنجا بگیرید و اما مثلث برمودا، این منطقه را به عنوان مثلث شیطان نیز می‌شناسند، ناحیه‌ای که در بخش غربی اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد، آنچه اینجا را مرموز کرده، ناپدید شدن تعدا قابل توجهی هواپیما و کشتی است.


بسیاری وجود نیروهای ماوراءالطبیعه را منشا این ماجراها می‌دانستند، حتی آن را به موجودات فرازمینی نسبت می‌دادند. اما آنچه مسلم است ویژگی‌های جغرافیایی این منطقه و جریان‌های دریایی و هوایی شدیدی است که سبب شده مثلث برمودا در فهرست ۱۰ منطقه‌ی خطرناک برای کشتی‌رانی اعلام شود.
واقعیت‌هایی جالب درباره برمودا

✅ مثلث برمودا منطقه‌ی بسیار وسیعی است و تقریبا ۴۴۰هزار مایل از دریا را شامل می‌شود.

✅ برخلاف آنچه بسیاری فکر می‌کنند، برمودا یک منطقه‌ی ثابت و مشخص نیست و اثرات آن می‌تواند خارج از مرزهای منطقه را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

✅ بسیاری باور دارند، هواپیماها و کشتی‌هایی که در این منطقه گم شده‌اند در واقع توسط سفینه‌های فضایی ربوده شده‌است.

✅ شهر افسانه‌ای آتلانتیس که در اسطوره‌های یونان به آن اشاره شده در زیر این آب‌های این منطقه قرار دارد.

✅ هیچ بقایایی از کشتی‌ها و هواپیماهای گم شده در این منطقه به دست نیامده، محققان دلیل این امر را جریان‌های شدیدی خلیجی می‌دانند که به سرعت آثار و نشانه‌ها را از میان می‌برند.

✅ در طول ۱۰۰ سال گذشته، نزدیک به هزار نفر در این منطقه گم شده‌اند، اگر بخواهیم میانگین بگیریم، می‌شود چهار هواپیما و ۲۰ کشتی در هر سال!

✅ شنیده‌ها می‌گوید، نیروی دریایی آمریکا در باهاماس و در نزدیکی مرکزی دارد که تجهیزات زیردریایی خود را در آنجا مورد آزمایش قرار می‌دهد، برخی حتی معتقدند که این مرکز فراتر از یک مرکز آزمایشی است.

✅ برخی افراد از تجربه‌ی جالب توجهی در این منطقه صحبت کرده‌اند، مه الکترونیکی؛ این پدیده به باور برخی می‌تواند مثل یک تونل زمان نیز عمل کند. بروس گرنون خلبان، ادعا می‌کند با پرواز در یکی از این تونل‌ها ۲۸ دقیقه از زمان را گم کرده‌است؛ گویا او در رادارها ناپدید شده و سپس با رسیدن به ساحل میامی دوباره بر صفحه‌ی رادار پدیدار گشته‌است.

✅ پرواز ۱۹ یکی از عجیب‌ترین حوادث تاریخی این منطقه است. در سال ۱۹۴۵، پنج فروند هواپیمای نظامی آمریکایی برای انجام یک عملیات اکتشافی به سمت مثلث برمودا پرواز کردند، ساعاتی بعد فرمانده‌ی عملیات با برج مراقبت تماس گرفته و نسبت به عجیب بودن وضعیت خود با آنها صحبت کرد، برج مراقبت از او درخواست کرد تا همراه با دیگر هواپیماها ۱۸۰ درجه تغییر جهت دهند، اما ستوان اعلام کرد که تمامی دستگاه‌های تشخیصی از کار افتاده‌است؛ صدای او رفته رفته ضعیف‌تر شد و همه‌ی آنها به همراه هم ناپدید شدند.

✅ اینجا یکی از معدود نقاطی است که قطب‌نما در آنجا کار نکرده و جهت درست را نمی‌تواند نشان دهد، این می‌تواند پاسخی باشد برای گم شدن بسیاری از

مثلث برمودا منطقه‌ی جغرافیایی خاصی است که میان میامی، پورتو ریکو و مجموعه جزایر برمودا قرار دارد؛ اما نگران نباشید شما می‌توانید به تمامی این جزایر زیبا سفر کنید و خاطرات خوشی را رقم بزنید!

4
ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR