درباره کاپادوکیا

جاهای دیدنی 06 آذر ، 1397 5 دقیقه
کاپادوکیا (  CAPPADOCIA  )

قدمت شهر کاپادوکیا به زمان HITTIE  ( بیش از 4 هزار سال پیش می رسد ) و زمانی امپراوری روم ها بوده است و در مرکز کشور ترکیه واقع شده است AKSARAY در غرب و KAYSERI  در شرق و NIDGE در جنوب کاپادوکیا واقع شده است شهر کاپادوکیا با دره  ها و سنگ های فوق العاده محاصره شده استکاپادوکیا پر از خانه های لانه زنبوری و تخته سنگ های بلند است ، کلیساهای مدفن شده شهر با رنگ بنفش تزئین شده اند . فرسایش در طول قرن ها ، چشم انداز باور نکردنی دره گورمی ترکیه و کاپادوکیا را شکل داد.

CAPPADOCIA_SHABAVIZPARVAZ (2)_1

اما هزاران سال پیش انسان ها از مادر طبیعت رد شدند و شروع به ساختن یک مجتمع مسکونی و تونل های باورنکردنی در دل سنگ های نرم این منطقه کردند. در آغاز قرن چهارم میلادی، یک تمدن شهری، اما به صورت زیرزمینی، در اینجا ساخته شد.

فوران های آتشفشانی در این ناحیه باستانی، باعث شده که خاک این منطقه با خاکستر ضخیم پوشیده شود. این سنگ های نرم آتشفشانی با ضخامت ۱۰ متر، توف tuff نامیده می شوند. باد و آب در طول سال ها، با بخش های نرم رویی این سنگ ها را برده اند و تنها بخش های سخت آن ها را بر جای گذاشته اند. این قسمت ها به شکل های مخروطی، ستونی، قارچ مانند و دودکشی و با ارتفاعی حدود ۴۰ متر تا اسمان پیش رفته اند

در اوایل دوران هیتیته، حدود ۱۸۰۰ تا ۱۲۰۰ قبل از میلاد در منطقه گرومه انسان ساکن شد. بعدها منطقه کاپادوکیا ترکیه به راحتی مرز بین امپراتوری های بزرگ شد؛ در ابتدا مرز یونانیان و ایرانی ها و بعدها یونانیان بیزانتین شد. این موقعیت های سیاسی اهمیت مخفی شدن در این ناحیه را برای مردمی که در اینجا زندگی می کردند، بالا برد. در نتیجه، شروع به کندن زمین و ساخت شهرهای زیرزمینی کردند.

CAPPADOCIA_SHABAVIZPARVAZ__3_

این سایت در دوران اولیه مسیحیت، پناهگاهی مذهبی شد. در قرن چهارم، مسیحیانی که از آزار و اذیت حکومت رم فرار کرده بودند، وارد کاپادوکیا ترکیه شدند و جوامع مسیحی را در اینجا تاسیس کردند. در قسمتی از این سایت، آثاری مربوط به دوران اولیه مسیحیت را می توانید ببینید. راهب ها، به اینجا آمدند و کاخ ها و صومعه ها را گسترش داده و نقاشی دیواری بیزانتی به نام فرسکو را در کلیساهای درون غارها کشیدند. این کلیساها مربوط به قرن هفتم میلادی هستند و به دلیل اینکه در انزوا قرار داشتند همچنان سالم باقی مانده اند.

•    همه غارها و قسمت های کاپادوکیا ترکیه موزه نیست و بعضی از آن ها همچنان به عنوان خانه برای بسیاری از مردم ترکیه استفاده می شوند. بنابراین حواستان را جمع کنید که به کجا وارد می شوید. بعضی از این خانه ها نیز به عنوان هتل مرمت و بازسازی شده و می توانید حتی شب را در آن ها بگذرانید. هر چند فرسایش با آسیب های طبیعی باعث شکل گیری این سایت میراث جهانی شده است اما با ورود تکنولوژی و بعضی از امکانات زندگی مدرن، به این سایت ها آسیب های فراوانی وارد شده است.


CAPPADOCIA_SHABAVIZPARVAZ__5_

میلیون ها سال پیش بر اثر فرسایش باد و آب، سنگ های نرم کاپادوکیا ترکیه به شکل جنگل های کله قارچی شکل گرفته اند، که به آن ها “دودکش های پری” می گویند.  در میان تنوع این سنگ ها و بر بالای آن ها می توانید حرکت کنید: بالون هوای گرم در بالای چشم انداز قله ها و باغ های میوه این ناحیه به پرواز در می آیند که هر توریست و گردشگری مانند شما می توانند بر آن ها سوار شوند. چشم انداز سنگی این منطقه در کاپادوکیا ترکیه با شبکه های شهرک های باستانی زیرزمینی و نمونه های برجسته ای از هنر بیزانسی پر شده است.


CAPPADOCIA_SHABAVIZPARVAZ__6_
  • تور کاپادوکیا مسیر قرمز | Cappadocia Red Tour
این تور ۷ ساعت زمان می برد و در آن به دیدن جاذبه هایی مانند دودکش های پری Fairy Chimneys در دره های دورنت Devrent و پاساباگ Pasabag خواهید رفت. از موزه روباز گورمه، قلعه یوچیسار Uchisar و اوگروپ Ugrup بازدید خواهید داشت.

•    تور کاپادوکیا مسیر سبز | Cappadocia Green Tour
این تور نیز، ۷ ساعت زمان خواهد برد. شهر زیرزمینی دیرنکویو Derinkuyu، کلیساهای آناتولی، دره ایهلارا Ihlara، شهر گرومه و دیگر جاذبه ها در این تور گنجانده شده است.

•    تور اسب سواری در طول دره گورمه | Horseback riding through Goreme Valley
کاپادوکیا ترکیه را به عنوان سرزمین اسب های زیبا نیز می شناسند. این تور یکی از بهترین روش ها برای آشنایی با این منطقه سورئال است.

•    بازدید از نقاط برجسته کاپادوکیا در یک روز |Highlights of Cappadocia in one day
این تور ۸ ساعت از روز شما را خواهد گرفت و شما را به دیدن شهر زیرزمینی، دره مونک Monk، قلعه یوچیسار Uchisar و گورمه، موزه روباز گورمه و بسیاری از جاذبه ها می برد.
کاپادوکیا که منطقه‌ای تاریخی در ترکیه است، بسیار مورد توجه و علاقه‌ی گردشگران و همچنین باستان‌شناسان قرار دارد. این منطقه از قدمتی طولانی برخوردار است و یکی از چند شهر سنگی در جهان است.


CAPPADOCIA_SHABAVIZPARVAZ (4)_1
کاپادوکیا منطقه‌ای تاریخی است که در ناحیه‌ی آناتولی مرکزی در کشور ترکیه قرار دارد. نام این منطقه همواره در سراسر تاریخ به خصوص در متون مسیحیان آمده است و به عنوان محلی پر از شگفتی شناخته می‌شود.

CAPPADOCIA_SHABAVIZPARVAZ__8_

در اواخر عصر برنز، کاپادوکیا با نام هتی (Hatti) شناخته می‌شده و مرکز قلمرو هیتی‌ها در خاتوشا بوده است. پس از پایان حکومت هیتی‌ها، در کاپادوکیا حکومت ارباب رعیتی برقرار شد و در همان زمان بود که قلعه‌هایی مستحکم در آن ساخته شد و بعد‌ها از این قلعه‌ها به عنوان مکانی برای نگهداری برده‌های خارجی استفاده شد.
گردشگری امروز

از آنجایی که این منطقه پر از دیدنی‌های جغرافیایی، تاریخی و فرهنگی است، بسیار مورد علاقه‌ی گردشگران است. مناطق دیدنی این ناحیه، چهار مکان یعنی شهر‌های نوشیر، کایسری، آکسارای و نیگده را تشکیل می‌دهد.

دره سرخ کاپادوکیا

این دره زیبا‌ترین دره‌ی کاپادوکیا است که بین دو روستای گورمه و کاوسین قرار گرفته است. صخره‌های این دره به رنگ‌های صورتی و زرد و نارنجی هستند. همچنین در میان صخره‌ها، باغ‌های سرسبز، تاکستان‌ها و زمین‌های کشاورزی بسیاری وجود دارد که متعلق به کشاورزان بومی هستند. درون صخره‌ها کلیسا‌های پنهانی وجود دارد که قدمت آن‌ها به عهد بیزانس می‌رسد.

روستای گورمه در چندین نظرسنجی به عنوان زیبا‌ترین روستای جهان انتخاب شده است. اکثر بازدیدکنندگان برای بالن‌های هوایی این روستا به اینجا می‌آیند. این بالن‌ها هر روز صبح بر فراز روستا به گردش در می‌آیند.


CAPPADOCIA_SHABAVIZPARVAZ (7)_1

شهر زیرزمینی کایماکلی
شهر‌های زیرمینی کاپادوکیا از عهد برنز ساخته شده‌اند، اما کایماکلی، مشهور‌ترین شهر زیرزمینی است که قدمت آن به دوران بیزانس باز‌می‌گردد. در آن زمان مسیحیان برای محفوظ ماندن از هجوم اعراب و ایرانیان مجبور به زندگی زیرزمینی شدند. این شهر نمونه‌ی بزرگی از اتاق‌هایی زیرزمینی است که به وسیله‌ی تونل به یکدیگر متصل شده‌اند. همچنین از هشت طبقه تشکیل شده است که چهار طبقه‌ی آن به بازدید گردشگران اختصاص دارد.


موزه فضای باز زلو
این موزه در ابتدا و در قرن نهم به عنوان صومعه کاربرد داشته است. اما در سال ۱۹۵۲ به دلیل فرسایش و خطر سقوط، این روستا ممنوعه اعلام شد. در حال حاضر در این موزه، دو کلیسا برای بازدید وجود دارد.

معبد اسکی گوموسلر
این معبد در ده کیلومتری شمال شرق شهر نیجده واقع است. در این معبد نقوشی به چشم می‌خورند که قدمت آن‌ها به قرن یازده می‌رسد.

از دیگر دیدنی‌های کاپادوکیا می‌توان از کایسری، اوانوس، اوچ حیصار، پسابگ، سوگانلی، کاوسین، دره‌ی ایهلارا و موزه‌ی فضای باز گورمه نام برد.


مشاوره رایگان