08 آذر ، 1397

پارک ملی گورِمه در آناتولی مرکزی مرکز توجه گردشگران

پارک ملی گورِمه در منطقه کاپادوکیای ترکیه که در سال 1985 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، مورد استقبال گسترده علاقه مندان به باستانشناسی قرار می‌گیرد.

GURMEH_SHABAVIZPARVAZ

میراث فرهنگی و طبیعی پارک ملی گورِمه در منطقه کاپادوکیا با قدمت 3000 الی 5000 سال قبل از میلاد و وجود بقایای زیستگاه سنتی بومی، یکی از مراکز مهم برای جذب گردشگران داخلی و خارجی به منطقه آناتولی مرکزی ترکیه محسوب می‌شود.

غارهای صخره ای در پارک ملی گورمه در دوران حکومت سلجوقیان و امپراتوری عثمانی به عنوان پناهگاه مورد استفاده قرار داشتند، امروز نیز سالانه از صدها هزار توریست داخلی و خارجی میزبانی می‌کنند.

GURMEH_SHABAVIZPARVAZ__3_

همچنین تعداد زیادی کلیسا، معبد، صومعه و اقامتگاه صخره‌ای متعلق به دوران ابتدایی مسیحیت نیز در این پارک باستانی وجود دارد.

پارک ملی گورمه در سال 1985 وارد فهرست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) شده است و به این وسیله در میان 10 مرکز گردشگری اصلی ترکیه قرار دارد.

مراد گلیاز، مدیر موزه نوشهر به خبرنگار آناتولی گفت: فعالیت‌های مرمت و بازسازی کارشناسان ترکیه‌ای و ایتالیایی در پارک ملی گورمه طی 5 سال اخیر ادامه دارد. این پارک به لحاظ گردشگری مذهبی مهمترین مقاصد در ترکیه به شمار می‌آید.

GURMEH_SHABAVIZPARVAZ__2_

ناشر: آژانس مسافرتی شباویز پرواز
6Ld9QeYjAAAAAA6n-aXWvOcAqXqdJM_-zuKt72QR